Zdravý životní styl

Zelí zvyšuje naši obranyschopnost

Štamprlička zelné šťávy denně je výbornou prevencí proti chřipce či covidu. Zelí je účinným stimulantem imunity, jeho pravidelná konzumace zvyšuje obranyschopnost našeho těla a pomáhá udržovat správnou funkci orgánů. Kromě toho zelí umí čistit střeva, váže na sebe těžké kovy a odvádí je z těla.

První, co nám při slově “zelí” přijde na mysl, je česká klasika. Knedlo, zelo, vepřo. Ve spojení s pivem údajně symbol časté české obezity. Nebo přinejmenším nadváhy. Přitom sklony k bytnění podkožního tuku (u vepře mu někdy říkají “kožich”) mají i jiné národy – a nejen ty ze severu. Jsou lidé, kteří se s naším českým pašíkem s knedlíčkem a zelíčkem nikdy nepotkali, a mezi hubeňoury také nepatří…

Proč je zelí zdravé?

Co do složení je to plodina téměř zázračná. Je v ní především vitamín C. A je ho v ní hodně! Pak je v zelí vitamín A a v poměru doslova ideálním vitamíny skupiny B. Zelí je v podstatě zdrojem tzv. B–komplexu! Má v sobě ale i spoustu minerálů, především železa, zinku, selenu, draslíku, sodíku a manganu. Zelí dále obsahuje vlákninu, bílkoviny, aminokyseliny a glukózu. Kombinací všech těchto pro tělo nepostradatelných a prospěšných látek se tak stává více než jen pochoutkou na našem talíři, je to obdivuhodný, i když zdánlivě nenápadný ochránce našeho zdraví.

Zelí čistí střeva. To věděli už naši dávní předkové. Váže na sebe těžké kovy a odvádí je z těla. Ochraňuje střevní sliznice – udržuje zdravou střevní flóru. Pomáhá proti zácpě, proto je vynikající při léčbě hemeroidů nebo chronické ochablosti střev. Někdo radí konzumaci zelí a užívání zelné šťávy lidem se vředy žaludku a dvanácterníku.

Díky selenu snižuje vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Uklidňuje náš nervový systém. Takže je dobré proti nespavosti, nervozitě a napětí. Nejvíc selenu má červené zelí. Selen má prý pozitivní vliv na potenci, plodnost a produkci spermatu. Konzumace zelí zlepšuje funkci štítné žlázy. A pokud jde o výše zmíněnou nadváhu? Nenechte se mýlit! Zelí nás nasytí, dodá nám spousty zdraví prospěšných látek a přitom jeho energetická hodnota je velice nízká (cca 22 kcal/100 g). Jenom se k němu nesmí jíst tučný bůček…

Co vše se dá ze zelí udělat?

Jsou ovšem i jiné zelné pochoutky než uvedená česká klasika. Protože však jejich nejčastějším základem je zelí kysané, povězme si nejprve pár slov k němu: Kysané zelí se získává mléčným kvašením jemně nakrouhaných středně velkých hlávek bílého zelí. Nakrouhané zelí se osolí a okoření nejčastěji pouze kmínem. Někdo dává i jalovcové bobule, cibuli, jablka či mrkev. Ale se solí a kmínem je zelí prostě nejlepší. Zelí kysá jeden až tři měsíce a pak se uskladňuje. Nejlépe v kameninovém soudku v chladném sklepě. Nemáme-li tuto možnost, musíme zelí sterilovat. Je zajímavé, že obsah vitamínu C je v kysaném zelí vyšší než v čerstvém. Způsobuje to mléčné kvašení, které v něm probíhá.

Vyzkoušejte naše recepty ze zelí:

Recept na zelnou polévku z čerstvého zelí najdete ZDE

Recept na křimický salát máme ZDE

Recept na placky z čerstvého zelí je ZDE

Recept na zelné listy plněné mletým masem naleznete ZDE

Recept na pečené vepřové koleno se zelím je ZDE

Recept na hovězí maso v zelí najdete ZDE

3 komentáře pro článek Zelí zvyšuje naši obranyschopnost

Eduard
Je možné použít České zelí k výrobě kiči ?V připadě které zelí nahradí Pekinské
redakce
Dobrý den, ano, použít můžete i velmi mladé hlávkové zelí, případně mladou zelenou kapustu. S přáním krásných dní Váš COOP Club
Eduard
Omluva překlep kimčí nebo kimchi


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB