Užívání zeleného čaje prospějeme celému tělu a oproti jiným čajům pití zeleného čaje působí jako prevence proti rakovině žaludku, jícnu, slinivky, tlustého střeva, prsu a prostaty. Je prokázané, že pití zeleného čaje působí proti vzniku metastází.
Navíc pití zeleného čaje také pomáhá spálit 70 až 80 kilokalorií denně a také oddaluje proces stárnutí.
Jako první doporučujeme navštívit specializovanou prodejnu, kde si můžeme zakoupit kvalitní sypaný čaj na váhu. Ten je totiž zpravidla kvalitnější než sáčkový a hlavně také oproti sáčkovanému máme přehled, jak čaj vypadá.
Příprava čaje není vůbec složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát zdát.
1 až 2 čajové lžičky sypaného zeleného čaje zalijeme vodou, která předtím vařila, ale v době zalití má teplotu okolo 70 až 80 °C. Doporučená doba prvního louhování se pohybuje od 30 vteřin do 3 minut – podle druhu zeleného čaje. Při dalších nálevech se doporučuje zvýšit teplotu vody nebo prodloužit dobu louhování.
Nikdy však nezaléváme zelený čaj vařicí vodou, a to z toho důvodu, že zelený čaj uvolní do vody více tříslovin a čaj tím zhořkne. Naopak při příliš studené vodě se vonné a chuťové složky neuvolní a zelený čaj má pak naopak mdlou a nevýraznou chuť.
Doporučuje se pít 2 až 3 šálky zeleného čaje denně. Nadměrná konzumace čaje může vést k poškození jater a ledvin, proto i zde platí, že nic se nemá přehánět.
Těhotné, kojící ženy a malé děti by měly pít až druhý nálev zeleného čaje, protože je v něm není tak velký obsah kofeinu a taninů.
Obřad čaje je japonské specifikum přetrvávající v povědomí Japonců již několik staletí. Také pro Evropana je obřad čaje událostí, která obohatí nejen jeho chuťové pohárky, ale přinese mu i další pocitové zážitky. Náš článek o historii čajového obřadu a o tom, jak čajový obřad probíhá, si můžete přečíst ZDE