Zdravý životní styl

Zdraví v tabletách

Jarní únava dopadá na každého z nás. Přestože už máme nejtragičtější měsíce za sebou a chřipková onemocnění se vrhají už pouze na ty nejodolnější jedince, není od věci sáhnout po vitamínech a posílit imunitu.

Dáte tak sbohem lámajícím se nehtům, popelavé pleti i nevalné náladě. Jak však poznat, jestli není na škodu zvolit umělé preparáty – jeden odborník říká to, druhý ono. A reklama? Ta masíruje širokou veřejnost.

Nic se nesmí přehánět

Vitamíny, minerály a stopové prvky jsou nepostradatelnou součástí naší potravy. Ovlivňují metabolické pochody v těle, chrání náš organismus a drží tělo v rovnováze. Pokud ovšem není strava tak pestrá, jak by měla být, nebo v případě extrémního přetížení organismu, je třeba sáhnout po pomocnících ve formě tabletek. Potřeba vitamínů a minerálů je individuální záležitostí a nelze ji zobecňovat na základě babských rad ani reklamních taháků. Odvíjí se od věku, pohlaví, zdravotního stavu i fyzické zátěže. Je proto na místě poradit se s lékařem nebo lékárníkem, jaké přípravky jsou pro vás vhodné a jaké nikoliv.

Pokud se vám množství vymkne z rukou

Zejména lidé, kterým nechybí kvalitní a vyvážená strava, by se mohli kvůli konzumaci vitamínových doplňků lehce předávkovat. U hydrofilních vitamínů, tzn. rozpustných ve vodě, (vitamíny skupiny B, C, P) by nemělo dojít k zásadním negativním vlivům – zkrátka jejich nadbytek vyloučíme spolu s močí. Citliví jedinci ovšem mohou na vysoké dávky těchto vitamínů reagovat vyrážkou nebo trávicími obtížemi. Lipofilní vitamíny, tj. rozpustné v tucích (A, D, E), se dle odborníků mohou nahromadit v organismu a způsobit toxickou reakci. O té se však dá mluvit při dlouhodobé konzumaci nadměrného zvýšeného množství.

Kdy je třeba po tabletkách sáhnout

Jako u všech záležitostí, které se týkají zdraví, také zde platí – všeho s mírou. Zvýšená potřeba vitamínů a minerálů je zejména u nemocných jedinců, seniorů a těhotných žen. Značnou část vitamínů z potravy nám dále ujídá nadměrná konzumace alkoholu, kouření, stres, prašné prostředí, fyzické vypětí, antibiotika i pravidelné zobání antikoncepčních pilulek. Nedostatek lipofilních vitamínů se objevuje často při drastických dietách s výrazným omezením tuků.

Je vitamín jako vitamín?

Při nákupu vitamínů se spolehněte na renomované výrobce a vždy zkontrolujte údaje uvedené na obale. Zde musí být uvedeno složení přípravku, doporučená denní dávka, kontraindikace a doba spotřeby.

Ani mezi vitamínovými či minerálními preparáty není lehké se zorientovat. Většinou se jedná o pevné tablety s ovocnou příchutí či šumivé tablety, které obsahují jeden vitamín (C, B-komplex) nebo komplex vitamínů a minerálních látek. Zpravidla bývají doplněné o přírodní extrakty, např. z ginkgo biloby, hroznového cukru, guarany, které zvyšují účinnost přípravku, zahánějí únavu, posilují imunitu atp. Zbystřit byste však měli u přípravků, ve kterých se objevují nejrůznější chemická barviva a dochucovadla. Ta jsou paradoxně častá u přípravků určených pro děti – robátkům takové „bonbónky” zkrátka lépe chutnají.

Minerální látky – trochu těžší kalibr

Minerály a stopové prvky si naše tělo nedokáže samo vytvořit, je tedy nezbytné, abychom je přijímali v potravě nebo prostřednictvím potravinových doplňků. Mezi nejčastější minerály a stopové prvky se řadí vápník, hořčík, fosfor, sodík, draslík, železo, zinek, křemík a selen. Také v případě konzumace těchto doplňků je třeba myslet na doporučenou denní dávku. Zvýšená konzumace vápníku může způsobit problémy se zažíváním, únavu i svalovou slabost. Při předávkování zinkem či hořčíkem si naopak koledujete o průjmy.

Věděli jste, že:

  • tuzemské populaci chybí zejména přísun vápníku a jódu?
  • nedostatečná výživa vitamíny a minerály se týká zejména obézních jedinců?
  • u žen a dívek se objevuje častěji nedostatek železa?
  • při zvýšené fyzické aktivitě je vhodné tělu doplnit zejména vitamíny skupiny B?
  • minerální látky tvoří zhruba 4 % hmotnosti člověka?


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB