I když rafinovanému cukru radikální vyznavači zdravé výživy říkají bílý zabiják, nemusíme ho zcela vyloučit. V malé míře určitě nezabíjí. Ostatně děti stejně sladkosti poznají třeba u kamarádů, a protože jim samozřejmě zachutnají, budou je vyžadovat i doma.
Výživoví poradci radí nedávat dětem sladkosti s bílým cukrem za odměnu nebo jako bolestné, ale dát jim je čas od času. Když babička přinese sáček bonbonů, samozřejmě otevřít a jeden dva bonbony dítěti podat, ale zbytek schovat.
Pokud kupujeme sladkosti, tak buďme rozumní. Čokoládu ano, ale tu s vyšším obsahem kakaa, kakaovým máslem a nižším obsahem cukru. Dítě by nemělo celou tabulku sníst na posezení, ale jen jednu dvě kostičky. Kromě bonbonů nejsou pro dětský organizmus žádným přínosem ani oplatky, které kromě značného množství cukru obsahují i palmový tuk. Také některé sušenky překračují doporučenou dávku cukru. A to už vůbec nemluvíme o sladkých limonádách!
Bílý cukr můžeme nahradit řadou jiných sladkých přírodních pochutin, které jsou navíc přímo nadupané zdravými složkami. Některé se v nabídce obchodů objevily až v posledních letech. Samozřejmě i s nimi je žádoucí šetřit, protože také ony jsou kalorické.
Děti ve věku čtyři až šest let by měly sníst maximálně 19 gramů cukru denně; sedmi až osmiletí maximálně 24 gramů cukru denně; děti starší jedenácti let a dospělí pak mají horní hranici na 30 gramech denně.
3 středně velké zralé banány, 2 vejce, 120 ml polotučného mléka, 2 lžíce medu, 80 g kokosového nebo jiného oleje, 300 g hladké špaldové mouky, 1 lžička mleté skořice, 300 g celozrnné hladké špaldové mouky, 1 lžička mleté skořice, 75 g jemných ovesných vloček, 80 g mletých vlašských ořechů, 2 lžičky kypřicího prášku do pečiva
Banány rozmačkáme vidličkou, smícháme s ostatními surovinami a naplníme muffinové formičky. Pečeme zhruba 20 minut při 175 °C.
200 g sezamových semínek, 2 lžíce javorového sirupu
Sezam nasucho opražíme na pánvi. Pečlivě mícháme a prohazujeme, aby se semínka nepřipálila a nezhořkla. Když jsou narůžovělá, přidáme javorový sirup (příp. med) a promícháme. Ještě minutku opékáme.
Z pečicího papíru odstřihneme větší kus a přeložíme na půl. Zase rozložíme a na jednu půlku navrstvíme sezam. Přikryjeme druhou půlkou papíru a přes něj hmotu rozválíme válečkem, až se semínka nebudou lepit na horní papír. Potom horní vrstvu odkryjeme a vykrajovacím rádýlkem pevnou placku rozkrájíme na kousky. Sezamky nedáváme do chladu, ale uchováme v suché uzavíratelné nádobě, aby nezvlhly.
100 g jakýchkoli ořechů, případně i jejich směs, 100 g libovolného sušeného ovoce (datle, meruňky, brusinky), 70 g ovesných vloček, 60 g másla (arašídového, mandlového, ořechového, pokud není dostupné, tak i běžného), 50g kokosového cukru (pokud nemáme, tak přírodního třtinového cukru nebo 25 g medu), 30 g semínek (například chia semínka, dýňová či slunečnicová semínka), 30 g kakaa, 50 ml vody
Sušené ovoce zalijeme horkou vodou, aby změklo. Zatím si v misce smícháme ovesné vločky, semínka, cukr nebo med, kakao a nasekané ořechy. Sušené ovoce scedíme, dvě třetiny rozmixujeme, zbylé pokrájíme na menší kousky a přidáme k suchým surovinám. Do směsi přilijeme vodu, máslo a řádně promícháme. Připravenou hmotu dáme asi v centimetrové vrstvě na plech vyložený pečicím papírem. Pečeme přibližně 15 minut při 175 °C. Po vychladnutí nakrájíme na kousky.