Cca 150 g zázvoru oloupeme a spolu se dvěma oloupanými a vypeckovanými citróny pomeleme v mixéru. Přidáme trochu medu, dobře promícháme a napěchujeme do skleničky. Necháme tři dny odležet v ledničce a pak můžeme konzumovat jako čaj (1 vrchovatou čajovou lžičku zalijeme horkou, ne však vařící vodou), nebo samotný (zvlášť účinný je při bolestech v krku).
Kořen křenu na jemno nastrouháme a smícháme se stejným množstvím medu. Směs užíváme po lžičkách podle závažnosti stavu 3–7x denně.
Do velkého hrnku vymačkáme šťávu z jednoho citronu, přidáme lžíci medu, velkého panáka slivovice a dolijeme horkým černým čajem.
Balíček rozinek spaříme horkou vodou a dáme do malé misky. Na ně vymačkáme šťávu ze 2 citronů a necháme několik hodin nasáknout a nabobtnat. Vitamín C se naváže na hroznový cukr a má pak větší účinek v našem organismu. Každodenní „zobání“ těchto rozinek je skvělou prevencí proti infekci.
Půl šálku mletého kmínu nasypeme do 2 šálků vody a vaříme 15 minut. Potom přecedíme, naředíme další čtvrtinou šálku vody a opět přivedeme k varu. Odstavíme z tepla a přidáme 1 polévkovou lžíci brandy, vodky či slivovice. Podáváme každých 30 minut 1 lžíci. Již po 2 hodinách bolest v krku ustupuje.
Pokud nás bolí v krku, uděláme si odvar ze šalvěje a kloktáme s ním. Má dezinfekční účinky.
Cibuli nakrájíme na kostičky, zalijeme medem a necháme v lednici do druhého dne. Pustí šťávu a tou si sladíme čaj nebo ji užíváme samotnou.
Lanolin (koupíme v lékárně) rozpustíme ve vodní lázni. Netrvá to dlouho, protože lanolin taje již při 40 °C. Smícháme konopným olejem, ale můžeme použít i mandlový či jojobový olej. K dostání jsou v přírodních lékárnách. Postačí však i kvalitní olivový olej. Ideální poměr je 2 díly lanolinu na 1 díl oleje. Mast se nemusí dávat do ledničky, proto vždy připravíme jen menší množství. Používáme na ruce a obličej.
Hrst květů měsíčku lékařského nakrájíme nadrobno a vložíme do 200 g rozpuštěného vepřového sádla (nejlepší je vnitřní). Sádlo necháme vzkypět a přikryté necháme do druhého dne odstát. Ráno opět sádlo rozpustíme a přefiltrujeme přes plátno. Mastí potíráme postižená místa.
Do hrnku se spařeným zeleným nebo černým čajem přidáme šťávu z jednoho citronu a na závěr mytí hlavu spláchneme.
Bílý jogurt smícháme se lžičkou medu a před umytím vlasů ho aplikujeme na vlasovou pokožku, necháme 15 minut působit.
Do rozmačkaného zralého avokáda přidáme 2 lžičky medu a lžičku mandlového oleje, necháme 20 minut působit a poté velmi důkladně opláchneme.
1 žloutek smícháme se 2 lžícemi bílého jogurtu a naneseme na suché vlasy. Necháme 20 minut působit a důkladně opláchneme vlažnou vodou.
Uvaříme 4 středně velké brambory ve slupce. Vodu slijeme a brambory necháme chviličku zchladnout. Následně je rozmačkáme a vložíme do utěrky. Mírně poprášíme mletou pálivou paprikou. Přiložíme na bolavé místo, ovážeme ručníkem a necháme působit do vychladnutí brambor.
Celý sáček bobkového listu dáme do hrnku a přelijeme 1/4 l vroucí vody. Po 15 minutách scedíme a po troškách popíjíme po celý den. Kúru za 3 dny zopakujeme. Potom opakujeme za týden, za měsíc a za 6 měsíců. Artritidu nevyléčí, ale uleví od bolesti. Nelekejte se, může se objevit růžové zabarvení moči.