V tom případě může však neléčený vysoký tlak způsobit infarkt, mozkovou mrtvici a zvyšuje také riziko srdečních nemocí. Někdy se tomuto onemocnění přezdívá „tichý zabiják“ právě kvůli nenápadnému průběhu, který často končí tragicky.
Normální krevní tlak se pohybuje u dospělé osoby kolem 120 (systolický) na 80 (diastolický) mmHg. O vysokém krevním tlaku se mluví tehdy, jestliže se u dospělé osoby pravidelně naměří krevní tlak 140/90 mmHg a vyšší. V případě, že vám kontrola odhalila vyšší hladinu krevního tlaku, je nutné několikeré přeměření během následujících dnů. Kolísání krevního tlaku je totiž v určité míře normální a závisí na velkém množství faktorů, kterými jsou stres, onemocnění nebo únava.
Varováním, že trpíte hypertenzí, mohou být také časté bolesti hlavy, únava a bušení srdce. Existují faktory, které vysoký krevní tlak ovlivňují. Muži tímto onemocněním trpí častěji než ženy a v masivní míře se objevuje po čtyřicátém roce života. Dalšími rizikovými faktory jsou stres, obezita, kouření, konzumace alkoholu a nedostatek pohybu. Vysoký krevní tlak postihuje také osoby trpící dalšími nemocemi, jako jsou cukrovka, onemocnění ledvin či štítné žlázy. Pozor si dejte i na genetickou dispozici.
Pokud se prokáže, že trpíte vysokým krevním tlakem, je nutné přistoupit k jeho okamžité a většinou dlouhodobé léčbě.
Kromě podávaných léků, které určí váš lékař, se doporučuje změna životního stylu, jídelníčku a správné potravinové doplňky. Pokud vám vysoký krevní tlak hrozí jako dědičné onemocnění, upravte svoje životní návyky a dbejte preventivního měření. Omezte solení, pečlivě volte složení jídelníčku – vynechejte konzumaci tučného masa a zařaďte raději ryby a drůbež. Konzumujte nízkotučné mléčné výrobky, jezte hodně ovoce a zeleniny a bílé pečivo nahraďte celozrnným. Důležité je také naučit se ovládat stres, protože ve stresových situacích krevní tlak stoupá. Vhodné jsou proto relaxační cvičení, vycházky a odpočinek.
Pokud jste milovníky cigaret, přestaňte kouřit nebo alespoň omezte obvyklou dávku. Cigarety obsahují látky stahující tepny a tím tlak opět zvyšují. Stejné je to i s konzumací alkoholu.
V posledních letech se rozmohl trend domácího měření krevního tlaku pomocí malého elektronického přístroje. Velkou výhodou je jeho skladovatelnost a pohodlí, kdy máte možnost tlak kontrolovat pravidelně v různých denních dobách dle vašich možností. Před měřením krevního tlaku byste nejméně půl hodiny neměli vykonávat žádnou namáhavou činnost, během měření klidně seďte, nehýbejte se a zbytečně nemluvte. Abyste dosáhli skutečně požadovaného výsledku, snažte se tlak měřit každý den ve stejných časových intervalech a naměřené hodnoty zapisujte.