Miminka mají po narození špatnou termoregulaci. Teprve se vyvíjí a je pro ně obtížné udržet si stálou tělesnou teplotu. Snadno se přehřejí, ale i prochladnou.
Novorozenci mají nízkou vrstvu podkožního tuku. Kvůli tomu rychle ztratí tělesnou teplotu. Hodně maminek to ví, a proto se snaží své malé děti hodně oblékat. Často to ale přehánějí a vystavují dítko riziku přehřátí. K tomu jsou miminka náchylné především kvůli nedostatečně vyvinuté funkci potních žláz.
Přehřátí organismu je stav, při kterém nekontrolovatelně stoupá teplota, aniž by dítko trpělo nějakou nemocí způsobující horečku. Je to reakce na to, že organismus není schopen vyrovnat se s okolní teplotou. U miminek se přehřátí projevuje neklidem a zvracením. Někdy však může být dítě naopak nezvykle klidné a více spát.
Zjistíte-li, že váš potomek má teplotu více než 38oC, je nutného ho rozbalit a zkusit vlažný (nikoliv studený) zábal. Přetrvává-li přehřátí miminka, měli by rodiče vyhledat lékařskou pomoc.
Zvlášť v létě je organismus miminek náchylný k přehřátí. Pokud se v létě teplota šplhá přes třicítku, raději s novorozencem či několikaměsíčním miminkem vůbec nechoďte ven, nebo alespoň v době, když už teploty klesají (ráno, večer).
Pozor si rovněž dejte při cestování v autě a celkově byste miminko neměli vystavovat dlouhým cestám. Dobře jim nedělá ani klimatizace, zvlášť když ochlazuje vzduch výrazněji. S přechody mezi teplým a studenějším vzduchem se miminkovský organismus těžce vyrovnává. Chcete-li svému malému dítku ochladit vzduch doma, dejte ho do nejchladnější místnosti v bytě či domě a rozvěšte kolem něj vlhké ručníky.
Pokud už s dítkem vyrazíte ven, vyhledávejte stinná místa a zacloňte kočárek plínou. Venku by měla být samozřejmostí pokrývka hlavy, ale i krém s ochranným faktorem.
Zajistěte rovněž miminku dostatečné množství tekutin (není-li dítko plně kojené).
Užívejte si slunečních dní se svými ratolestmi, ale ty nejmenší stále kontrolujte, zda se nepřehřívají.