Tymián obecný je jednou z nejsilněji antibioticky působících bylin. List i nať tymiánu působí protibakteriálně jednak při kloktání a vyplachování úst, jednak při vnitřním použití.
Díky obsahu silic je výborným desinfekčním prostředkem, který zároveň tlumí kašel a usnadňuje odkašlávání. Proto je vhodný při potížích z nachlazení, především pokud se jedná o nemoci dýchacích cest.
Zlepšuje trávení, působí proti nadýmání. Podporuje hojení ran a přidáním do koupele pomáhá při revmatismu.
Této bylince se dobře daří v propustné písčité půdě. Můžeme ji pěstovat v truhlíku, větším květináči, ale i na vlastní bylinkové zahrádce. Při růstu dopřejeme tymiánu dostatek slunečního svitu.
Sbíráme lístky a celé snítky. Aby nám stonek nedřevnatěl a nerostl zbytečně do výšky, otrháváme tymiánové lístky co nejčastěji. Pokud chceme koření s výrazným aromatem, otrháváme jej těsně před rozkvětem – v tomto období je tymián nejvhodnější také pro domácí sušení.
Usušený tymián uskladníme do suché a dobře těsnící nádoby, typické aroma si tak zachová po celou zimu.
Tymián má v kuchyni pestré využití. Hodí se do omáček, polévek, zeleninových salátů. Ochucujeme jím kysané zelí, rýžové pokrmy, těstoviny, luštěniny, domácí nádivky a uzeniny, ryby, zvěřinu a drůbež.
Sušený tymián přidaný hned na začátku vaření uvolní do pokrmu vonné silice. Pokud vložíme do pokrmu celé snítky tymiánu, před podáváním je vyjmeme.
Tymián můžeme také nakládat a ochucovat jím třeba olivový olej a ocet, který později použijeme pro zakapání zeleninového salátu.
1l vody přivedeme k varu a přidáme 3 lžíce tymiánu. Hrnec odstavíme ze sporáku. Vše necháme asi 10 min louhovat. Připravený nálev vlijeme do misky a inhalujeme.
Poznámka: Tato inhalace je vhodná při nemocích dýchacích cest, tlumí kašel a usnadňuje odkašlávání.