Hlavním rozdílem mezi finskou saunou a infrasaunou je v teplotě vzduchu uvnitř. Zatímco klasická sauna dosahuje až 100 stupňů Celsia, což může být mnoha lidem (zvlášť netrénovaným) nepříjemné, v infrasauně je teplota zhruba kolem 60 stupňů Celsia. Neznamená to však, že by na náš organismus měla menší účinek. Infrasauna funguje na principu infračerveného záření vycházejícího ze speciálních keramických zářičů. Díky tomu se organismus prohřeje do větší hloubky. Intenzivního pocení je tak možné dosáhnout při nižší teplotě.
Vlivem nižší teplotě vydržíte v sauně delší dobu, a proto se zpravidla nestřídá několik procedur, jako je to v případě finské sauny. I ochlazení tu je mírnější. Chladíme se obvykle vlažnou vodou a jen jednou – po skončení saunování, nikoliv mezi jednotlivými procedurami.
Infrasauny se rychleji připraví na saunování a díky menším nárokům na prostor si je lidé častěji pořizují domů.
Saunování v infrasauně je šetrnější. Doporučuje se všem, kteří špatně snášejí vysoké teploty typické pro klasickou saunu. Dále je vhodná pro děti a některé skupiny lidí, kteří kvůli svému zdravotnímu stavu finskou saunu navštěvovat nemohou. Jde především o lidi s astmatem, vysokým tlakem či různými alergiemi.
Omezení jsou tedy v infrasauně menší, ovšem nelze říci, že by nebyla žádná. Máte-li nějaké zdravotní potíže, měli byste vhodnost saunování v infrasauně konzultovat s lékařem. Vyhnout by se jí měli především pacienti se sklerózou multiplex, s infekčními onemocněními, kožními potížemi, lidé léčeni adrenalinem či ti, kteří mají v těle chirurgický implantát atd. Nevhodná je i pro těhotné ženy a nedoporučuje se ženám v období menstruace.
Pobyt v infrasauně přináší obdobné účinky jako ve finské sauně. Jsou jimi především posílení imunity, pozitivy vliv na pohybový aparát, zlepšení metabolismu, detoxikace organismu, regenerace po fyzické aktivitě atd.