Zdravý životní styl

Saturejka odpuzuje hmyz a podporuje trávení

Saturejka odpuzuje hmyz a podporuje trávení

Kolem nás roste spousta bylinek, které báječně voní a chutnají, mají léčivé účinky a poradí si s lecjakým problémem, který nás trápí. Víte třeba, že saturejka pomáhá při žaludečních potížích či bolestech v krku anebo odpuzuje moly ve skříni?

Jak ji pěstovat?

Saturejka zahradní se u nás množí semeny, která vyséváme brzy na jaře přímo do volné půdy. Má ráda přímé slunce a je citlivá na nízké teploty. V chladnějším podnebí se proto jistě spíše uplatní odolnější odrůda, saturejka horská, stále zelený poléhavý polokeř s drobnými fialovými nebo růžovými kvítky, který může přezimovat na záhoně.

Saturejka je také vhodnou bylinkou pro pěstování v nádobě, může se snadno tvarovat. Z této bylinky využíváme především celé výhony s listy. Používáme ji jak čerstvou, tak i sušenou. Výhony na sušení sbíráme dříve, než rostlina vykvete, a sušíme je pozvolna ve stínu.

K čemu je dobrá saturejka?

Čaj z listů saturejky pomáhá při žaludečních a střevních potížích. Saturejka je konkrétně doporučována pro podporu dobrého trávení, protože zabraňuje tvorbě plynů v zažívacím traktu a působí proti střevním parazitům. Přidává se tedy zejména do těžkých pokrmů z fazolí, tučného masa či vajec.

Odvar ze saturejky má dále antiseptické účinky a používá se ke kloktání při bolestech v krku. Zevně se užívá na drobné ranky, afty nebo kožní plísně. Ve starověku byla také vyhledávaným afrodiziakem.

Kvetoucí nať lze využít také jako prostředek odpuzující hmyz. Ze sušené saturejky můžeme vyrobit voňavé pytlíčky, které rozmístěné v šatní skříni, spolehlivě odpuzují moly.

Využití v kuchyni

Tuto nenápadnou aromatickou bylinku používali už staří Římané na dochucování omáček a při výrobě octů. Saturejka je neodmyslitelnou součástí francouzské kuchyně, tvoří jednu ze složek provensálského koření. Na Balkáně je zas součástí kořenící směsi čubrica, kterou zejména Bulhaři přidávají do mletých mas, zapečených pokrmů, luštěnin a třeba také jen na chléb s máslem.

Náš tip: Čaj ze saturejky

1 lžičku sušené saturejky zalijeme horkou vodou, necháme 10 minut louhovat a poté scedíme. Čaj pijeme teplý, případně oslazený medem.

Čaj ze saturejky pomáhá při zažívacích potížích (vyhání střevní parazity, léčí zánět žaludku a tenkého střeva, uvolňuje plynatost střev, pomáhá při akutním či chronickém průjmu), dále lehce zvyšuje krevní tlak, tlumí pocit žízně u diabetiků a celkově posiluje organismus.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB