Zdravý životní styl

Rozmarýn umí uklidnit i povzbudit

Rozmarýn je právem považován za jednu z nejpůvabnějších bylinek. Jeho povzbudivá, osvěžující vůně s nádechem pryskyřic je velmi podmanivá. Kromě svého půvabu a vůně je navíc rozmarýn i velmi léčivou bylinkou – stimuluje a uklidňuje zároveň, pomáhá při migréně či léčbě revmatu.

Proč je rozmarýn léčivý?

Tato bylinka stimuluje krevní oběh a lehce zvyšuje krevní tlak, zároveň ale uklidňuje naši mysl, odhání deprese, pocity úzkosti a uvolňuje vnitřní napětí. Pomáhá od bolestí nervového původu, jako jsou například některé typy migrény. Je vhodnou bylinou při nespavosti, najdeme ji v bylinných směsích pro uklidnění a posílení nervů. Výtažky této byliny v olejích a masážních krémech nacházejí svoje uplatnění při léčbě revmatu.

Rozmarýn můžeme užívat ve formě čaje, samotný nebo jako součást bylinné směsi. Relaxačního účinku docílíme i aplikací ve formě éterického oleje při aromaterapii. Pozor! Vnitřního užívání této bylinky a vdechování jejích éterických složek ve velkém množství by se však měly vyvarovat těhotné ženy a lidé trpící vysokým krevním tlakem.

Pěstujeme rozmarýn

Do pokoje, na balkón, na zahradu i do kuchyně vnese rozmarýn atmosféru slunného středomoří. (Latinský název “ros maris” znamená “mořská růže”, neboť ve své domovině divoce roste na skalnatých mořských pobřežích.) A o podobnou atmosféru bychom se měli snažit i při jeho pěstování.

Tato bylinka má ráda slunce a vápenité, velmi propustné půdy (raději neutrální či mírně zásadité). Ideální je pro ni v létě pobyt venku, na slunném, závětrném stanovišti, v zimě pak odpočinek při teplotě mezi 5 -15 °C.

Proto je lepší pěstovat ji v nádobách, ve kterých vypadá velmi pěkně, a na zimu ji přestěhovat na světlé, ale bezmrazé místo. Parádu udělá celoročně i v bytě, žádá však rosení. Je to trvalka, a abychom rostlinu udrželi hustou a ne příliš rozkošatělou, měli bychom ji pravidelně stříhat. Snadno se rozmnožuje vrcholovými řízky.

Lístky rozmarýnu můžeme k okamžité spotřebě sklízet po celý rok, největší sílu mají v období těsně před květem. Tehdy je vhodné ostříhat několik větviček z rostliny, svázat do menších kytiček a zavěsit k usušení. Suché lístky pak z dřevnatých stonků odrhneme a uložíme do dobře uzavíratelné nádoby. Podrtíme je nadrobno až těsně před upotřebením.

Využití v kuchyni

Rozmarýn se hodí do celé řady jídel, tradičně na maso a ryby, ale také do salátů, polévek, dresinků a omáček. Jeho aroma je nezaměnitelné při výrobě bylinných octů a olejů, které se dají jak přidávat do zeleninových salátů, tak používat k marinování masa a zeleniny.

Rozmarýn je také důležitou součástí provensálského koření. Zajímavé je, že grilované pokrmy získají aroma rozmarýnu, když mezi horké uhlíky vhodíme pár jeho snítek.

Vyzkoušejte naše recepty s rozmarýnem:

Recept na jehněčí na rozmarýnu naleznete ZDE

Recept na vepřové ramínko na česneku a rozmarýnu se nachází ZDE

Recept na pečené sardinky s česnekem a rozmarýnem je ZDE

Recept na domácí bylinkovou sůl je k nalezení ZDE

Recept na česnekové kuře máme ZDE

Recept na marinovaná a grilovaná vepřová žebírka je ZDE

Recept na grilovaná rajčátka na toastu najdete ZDE

Recept na francouzskou cibulačku s vínem se ukrývá ZDE

Recept na kuře na pivě máme ZDE

Recept na králíka na olivách se nachází ZDE



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB