10 citronů, 15 stroužků česneku, 500 g medu
Citrony odšťavíme, česnek protlačíme a obojí dáme do mixéru. Postupně přiléváme med. Touto směsí naplníme skleničky, uzavřeme je a necháme 2 dny odstát. Užíváme nalačno každé ráno 1 polévkovou lžíci. Je to vyzkoušené na chřipku i prochladnutí a v ústech nezůstává chuť česneku.
1/2 kg červené řepy, 1/2 kg mrkve, 1/2 kg jablek, kousek čerstvého zázvoru (asi 4 cm), 1 chemicky neošetřená (bio) limetka, čerstvá máta na ozdobu (nemusí být)
Červenou řepu oloupeme (nejlépe v rukavicích). Mrkev, jablka a zázvor také oloupeme, u jablek navíc odstraníme jádřince. Z limetky nastrouháme najemno její kůru. Červenou řepu, mrkev, jablka, zázvor i limetku dáme do odšťavňovače a do získané šťávy přimícháme limetkovou kůru. Podle možností ozdobíme lístkem máty a ihned podáváme.
Poznámka: Tato šťáva z červené řepy je vhodná nejen pro celkové posílení imunitního systému, ale doporučuje se rovněž jako prevence i součást léčby rakovinného bujení.
Šťávu ze 2 citronů smícháme ve vysoké sklenici s 2 lžícemi třtinového cukru a zalijeme teplou vodou. Přidat můžeme i šťávu z jednoho pomeranče. Pijeme každé ráno před snídaní během celého zimního období.
Balíček rozinek spaříme horkou vodou a dáme do malé misky. Na ně vymačkáme šťávu ze 2 citronů a necháme několik hodin nasáknout a nabobtnat. Vitamin C se naváže na hroznový cukr a má pak větší účinek v našem organismu. Každodenní “zobání” těchto rozinek je skvělou prevencí proti infekci.
500 g kysaného zelí, 2 mrkve, 1 větší jablko, 1 cibule, 1 lžíce strouhaného křenu, 1 zakysaná smetana
Kysané zelí a cibuli nakrájíme a mrkev s jablkem nastrouháme. Přidáme strouhaný křen a zalijeme smetanou. Dobře promícháme.
Z černé řípy seřízneme špičku. Vnitřek řepy vydlabeme a do třetiny objemu nalijeme med. Necháme stát přes noc. Med do rána vytáhne z řepy šťávu. Lžíci směsi 5 x denně smícháme s teplým mlékem a vypijeme.