Zdravý životní styl

Seitan – pšeničné maso

Po zimě je naše tělo vyčerpané a touží po jarní očistě. Nechcete jíst ale jenom samotnou zeleninu? Nabízíme zdravou, levnou a chuťově zajímavou náhražku masa – seitan.

Tato náhražka masa pocházející původem z Asie není jako jedna z mála vyrobena ze sóji, ale výhradně z pšeničného lepku. Není proto vhodná pro bezlepkovou dietu.

Ačkoliv! Bílkovinný koncentrát seitan je upravený tak, aby neobsahoval škrob, jeho trávení probíhá tedy převážně v žaludku a nezatěžuje organismus více, než je třeba. Mnozí odborníci jej tedy doporučují i lidem, jejichž zažívání je obvykle vůči lepku netolerantní.

Seitan je vhodné zařazovat do jídelníčku díky jeho nízkému obsahu kalorií i cholesterolu a naopak vysokému podílu bílkovin.

K čemu se seitan hodí?

Seitan je možné upravovat stejně jako jakékoliv maso – nejčastěji se využívá jako maso na guláš, řízky i špízy, ale oblíbený je i v asijské kuchyni. Vynikající jsou zeleninové směsi se seitanem podávané s těstovinami, nebo jako náplň do tortil.

Výhodou je podstatně kratší doba úpravy. Oproti ostatním náhražkám masa do sebe seitan snadno nasákne chuť i vůni ostatních ingrediencí a koření. Proto si jej rychle oblíbíte při používání do jakéhokoliv receptu.

Levný a dostupný i doma

Seitan je v obchodech k dostání nejenom ve své přírodní, tj. neochucené variantě, ale také s nejrůznější příměsí koření, nebo jako polotovar – nejčastěji ve formě karbanátků. Tuto masovou náhražku si můžeme snadno vyrobit také v domácích podmínkách.

Na domácí seitan budeme potřebovat: 1 kg hladké mouky a 1/2 l studené vody.

  1. Z mouky a vody vypracujeme kompaktní, hladké těsto. Zalijeme horkou vodou a necháme asi půl hodiny odpočinout.
  2. Poté začněme z hmoty vymývat škrob, což může být při prvním pokusu fyzicky namáhavé a časově náročné. Oběma rukama promýváme tak, aby se hmota stále udržovala v celku. Rukama těsto hněteme, až se začne uvolňovat obilný škrob. Voda zbělí, těsto se zmenší a začne se trhat. Proces stále opakujeme, dokud není voda čistá – asi 4x. Nakonec v míse zbude asi třetina hmoty podobná gumě.
  3. Škrobovou vodu necháme ustát ve velké nádobě, slijeme a škrob uchováme (použijeme k zahuštění omáček, zeleniny apod.). Vymytou hmotu nakrájíme na požadované kusy a vaříme ve vodě. Do vody můžeme přidat také nakrájenou kořenovou zeleninu, mořskou řasu, sojovou omáčku, bobkový list, česnek… Tím dodáme seitanu lepší chuť.
  4. Přivedeme k varu a vhazujeme plátky seitanové hmoty. Vaříme asi půl hodiny. Poté seitan vyjmeme a z vývaru uděláme polévku.
  5. Tento polotovar můžeme sterilovat, čímž ušetříme čas s příští přípravou. Dále už se seitan upravuje jako maso.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB