Při pokojové teplotě jde o hustou lepkavou hmotou žlutohnědé barvy. Včely ji získávají z pryskyřice, pupenů bříz, borovic, smrků, ale i třešní, švestek, nebo slunečnic. Tuto pryskyřici dále zpracovávají a přidávají k ní vlastní cenné látky. (Přesný vznik propolisu je však předmětem neustálého výzkumu.) Včely propolis používají v úlech jako tmel na utěsňování štěrbin či obalování cizorodých předmětů.
V propolisu je obsaženo široké spektrum látek, které ničí a usmrcují bakterie, brzdí jejich růst, tlumí citlivost a bolest, povzbuzují imunobiologický systém organismu, ruší účinky některých jedů a bakteriálních toxinů, působí proti některým virům, zastavují růst a ničí některé plísně, mají protizánětlivý účinek, podporují hojení ran a tlumí účinek škodlivého záření na organismus.
20 g propolisu, 7 dl konzumního lihu (80%)
Propolis dáme do lahve s konzumním lihem. Denně protřepáváme a zhruba po 2 týdnech necháme usadit sediment a poté opatrně přecedíme přes plátýnko. Naplníme do lahviček s nekovovým uzávěrem a ty uložíme na chladnějším a temném místě.
Jelikož existují lidé alergičtí na propolis, je nutné před použitím provést zkoušku citlivosti. Naneseme malou vrstvičku tinktury na kůži na dlaňové straně zápěstí. Jestliže místo natření do 24 hodin nezčervená, nesvědí nebo se neutvoří pupínky, můžeme propolis užívat.
Propolis je velmi účinný i v malých dávkách a koncentracích. Proto je vhodné vždy po 3 týdnech aplikace udělat 1 týden přestávku. Jinak by propolis při dlouhodobé léčbě mohl i uškodit!
Informace přebrány z www.vcelarenihrou.cz