Laici vína dělí na červená a bílá. Také k výčtu přidají vína šumivá a podle obsahu cukru suchá, polosuchá, polosladká a sladká.
Ti více zasvěcení možná vypočítají, že podle jakosti dělíme vína na stolní, jakostní, známková, vína s přívlastkem, kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí, ledové a slámové víno.
Zkušení milovníci vína ovšem ví své. Čichnou ke sklence s vzácným mokem, vzdychnou, zašeptají, jak voní po malinách či čerstvě posečené trávě, usrknou … a vysypou z rukávu ročník, kdy se z utržených hroznů dostalo po vylisování a kvašení do sudů a lahví, kde dál pracovalo.
My obyčejní smrtelníci, byť máme víno rádi, většinou dělíme tento božský mok na dobrý a špatný. A většinou jsme rádi, když nám někdo poradí. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé druhy vín a povědět si o nich nějaké detaily:
Každodenní pravidelné pití malého množství vína způsobuje snížení rizika koronárních chorob i mozkové mrtvice. Víno ničí ve střevním traktu některé škodlivé mikroorganismy a chrání střevní výstelku.
Zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a žluči, tím zlepšuje trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, posiluje činnost ledvin, příznivě ovlivňuje duševní stav, působí kladně na metabolismus jódu, povzbuzuje dýchací centra a podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí.