Pórek obsahuje biologicky vysoce hodnotné bílkoviny, vzácný vitamin B1 a zejména velice mnoho vitaminu C. Vedle hořčičných olejů poskytuje železo, hořčík, draslík a fosfor – vše, co potřebuje dítě k růstu a starší lidé ke stabilizaci kostí.
Látky obsažené v pórku podporují trávení, omlazují a regenerují, zvyšují výkon jater a žlučníku a snižují hladinu cukru v krvi. Vlákniny navíc čistí střeva. Kvůli svým diuretickým (močopudným) vlastnostem by měl pórek být důležitou součástí jídelníčku lidí trpících dnou či revmatickým onemocněním. Fosfor v něm obsažený zase výrazně povzbuzuje činnost mozku.
Navíc si na něm mohou vesele a často pochutnávat i ti, co drží dietu, jelikož 100 g pórku obsahuje pouze 193 kJ a přitom žádný cholesterol.
Při nákupu dbáme na to, aby špičky listů byly čerstvé a pevné a stvol nevykazoval žádné cibulovité rozšíření. Jelikož zelená část obsahuje až dvojnásobek vitamínů než bílá část stonku, nikdy listy nevyhazujeme. Pozor také na to, když u pórku objevíme malé dírky vzniklé od působení larvou vrtalkou pórovou. Tyto napadené rostliny jsou pro konzumaci zcela nevhodné!
Pokud pórek všechen nespotřebujeme, umístíme jej doma do chladničky, kde nám vydrží minimálně týden.
Pórek můžeme vařit (nejlepší je to v páře), zapékat nebo dusit či přidávat do polévek. Platí o něm, že zlepšuje chuť mnoha druhů zeleniny. Jako přílohu ho podáváme zejména k rybám. Chutný je pórek s jablky a ořechy, zabalený například do šunky, ale připravujeme jej také jako syrový salát.
Recept na krémovou pórkovou polévku naleznete ZDE
Recept na zapečené těstoviny s pórkem je ZDE
Recept na pórkový koláč (quiche) máme ZDE