Chuť polníčku je jemná, lehce oříšková. Skvěle vynikne se zálivkou z olivového oleje, citronové šťávy a soli, ale může být součástí různorodých zeleninových salátů. Polníček si výborně rozumí s masem, vejci, sýry i hutnějšími zálivkami. Proto z něj snadno připravíte vydatnější salát např. s rostbífem, kozím sýrem či zastřeným vejcem.
Takto připravený salát servírujte okamžitě, protože listy polníčku rychle zavadají. Při tepelné úpravě vyzkoušejte úpravu ála špenát, nebo z něj vytvořte rychlou krémovou polévku. Pro vysoký obsah tělu potřebných látek nachází polníček své místo i při výrobě zeleninových šťáv.
Polníček je bohatý na vitaminy a minerály. Hlavní jsou především vitamin C, vitaminy skupiny B, provitamin A, kyselinu listovou, hořčík, železo, draslík, vápník, fosfor a sodík. Obsah vitamínu C je v polníčku dokonce vyšší než v citronu. Díky svému složení je polníček superpotravinou při nachlazení, redukční dietě, vysoké sportovní zátěži, ale i v těhotenství.
Polníček je běžně k dostání v obchodech, ale od jara do podzimu je možné jej vypěstovat na zahrádce. Odborníci doporučují polníček sázet v brzy z jara a začátkem podzimu, nesnáší totiž vysoké teploty. Naopak nízké teploty mu v růstu nebrání, měli bychom dávat pozor pouze na holomrazy. Potřebuje slunné stanoviště s propustnou půdou a bohatou zálivku. Růst můžeme urychlit také zakrytím záhonu fólií či textilií.