Mezi nejznámější druhy čaje (podle barvy) patří černý a zelený. V posledních letech se do popředí dostává i bílý čaj. I v České republice ho bez problému seženete. Před dávnými lety však byl výsadou pouze čínských císařů, bílý čaj totiž pochází z Číny a má tradici sahající přes 1 200 let do historie.
Pro bílý čaj je charakteristická jeho jemná a lahodná chuť a příjemně nasládlé aroma. Má zlatavý nálev a připravuje se podobně jako zelený čaj. Platí tedy, že čaj nezaléváme vařící vodou, ale vodou o teplotě kolem 80 stupňů celsia. Díky tomu se nezničí prospěšné látky, které čaj obsahuje.
Pěstování bílého čaje je specifické a náročné. Zpracovává se z prvních čajových lístků rostliny Camellia sinensis, které se sbírají jen krátké období, a to na jaře před příchodem monzunových dešťů.
Bílý čaj se nepraží ani nefermentuje. Po sebrání lístků se nechají pouze zvadnout a usušit na slunečných paprscích.
Rozhodnete-li se pro pití bílého čaje, můžete si ho vybrat z několika druhů. Některé jsou u nás méně známé, jiné jsou naopak masivně rozšířené. Snad nejznámějším, ale zároveň nejdražším, bílým čajem je Darjeeling. Je určen pro skutečné gurmány, kteří si chtějí na čaji maximálně pochutnat.
Vynikajícím bílým čajem je i Pai Hao Ying Zhen. Příjemně vás osvěží. Z další druhů si ještě jmenujme například Pai Mu Tan, Shou Mei atd.
Bílý čaj je nejen chutný, ale také má mnohé pozitivní účinky na lidské zdraví. Obsahuje totiž vysoký podíl přírodních antioxidantů, které náš organismus zbavují volných radikálů. Lépe tak bude bojovat proti virům, bakteriím a celkově antioxidanty napomáhají našemu zdraví.
Z dalších uváděných účinků to jsou ještě podpora hubnutí a pomoc při snižování stresu a celkově psychického napětí. To je dáno i tím, že bílý čaj obsahuje aminokyselinu L-theanine zvyšující množství serotoninu v mozku a právě serotonin má vliv na naši psychiku. Jeho nedostatek pak způsobuje psychickou nerovnováhu.
Vynikající chuť a pozitivní účinky na náš organismus. To jsou hlavní důvody, proč bílý čaj stojí zato alespoň ochutnat.