Zdravý životní styl

Měsíček ničí bakterie, viry i plísně

Měsíček zahradní je nejen dekorativní bylina, ale i významná léčivka. Používá se jednak vnitřně (měsíčkový čaj likviduje nežádoucí bakterie a viry) tak i zvnějšku (měsíčková mast je totiž hotový zázrak například na jizvy nebo kožní plísně).

Pěstování a sbírání měsíčku

Měsíček lékařský je nenáročný na pěstování – stačí mu dostatek slunce. Sbíráme v čerstvě rozvinutém stádiu buď celé jeho květy, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky, které mají nejvyšší obsah účinných látek.

Sušíme při teplotách do 40 °C, ale hlavně téměř ve tmě nebo alespoň v šeru. Světlo, hlavně pak UV záření, bylině nesvědčí a ničí její léčivé účinky.

Po usušení skladujeme v suchu a temnu. Měsíček je hodně hydroskopický (má tendenci natahovat do sebe vlhkost), a tak není na škodu několikrát za zimu ho lehce přesušit. Vyhnete se případnému zaplísnění a tím pádem znehodnocení vaší práce.

Proč je měsíček léčivý?

Měsíček lékařský je považován za významné přírodní antibiotikum. Vnitřně se nejčastěji používá ve formě měsíčkového čaje, který připravíme zalitím sušených květů. Jeho pravidelné pití je účinné proti některým bakteriím, virům a kvasinkám škodícím v zažívacím ústrojí. Pomáhá hojit onemocnění trávicího traktu (jako jsou záněty a vředy) a stimuluje vylučování žluči a činnost jater. Protože také podporuje pocení, je vhodný i při nachlazení. Je to významný antioxidant, zbavuje tělo volných radikálů a tím chrání buňky našeho těla před poškozením.

Při vnějším použití měsíčku je ceněný pro své dezinfekční, antibiotické a antiseptické účinky. Měsíčková mast léčí například plísňová onemocnění kůže. Nálev aplikovaný jako koupel úspěšně potlačuje i nepříjemné kvasinkové onemocnění reprodukčních orgánů. Masti a krémy s výtažkem měsíčku jsou obecně velice hojivé. Používají se na kožní záněty, menší poranění kůže, špatně se hojící jizvy, popáleniny, omrzliny, plísně, opruzeniny, bércové vředy, křečové žíly, lišej, některé typy ekzémů a při léčbě akné.

Měsíček je všeobecně velmi dobře snášen a běžně se u něj nevyskytují žádné vedlejší účinky či alergické reakce.

Náš tip č. 1: Domácí měsíčková mast

Vezmeme 4 hrstě čerstvých květů, stonků a listů a nasekáme je nadrobno. Rozehřejeme 500 g čistého vepřového sádla a měsíček do něj vsypeme. Necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Necháme jeden den odstát, pak slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes plátno do připravených kelímků. Mast uchováváme v lednici.

Kdy a co potírat měsíčkovou mastí?

Mast používáme na pooperační jizvy, křečové žíly, zánět žil, bércové vředy, omrzliny, spáleniny, vředy, akné, plíseň nohou, proleženiny, podlitiny, popraskanou kůže, řezné rány, hemoroidy nebo sluneční spáleniny.

Náš tip č. 2: Měsíčkový čaj

Do 1/4 litru vody dámě jednu vrchovatou lžičku sušené měsíčkové směsi (květ, list, stonek), přivedeme k varu a necháme 5 minut vyluhovat. Preventivně užíváme 1 až 2 šálky čaje denně, při léčbě 3 až 4 šálky denně.

Kdy pít měsíčkový čaj?

Tento čaj pijeme při čištění krve, infekční žloutence, onemocnění jater, škrkavkách, průjmech, zánětu tlustého střeva, zlepšení trávení, opožděné či bolestivé menstruaci.

Náš tip č. 3: Měsíčková tinktura

Plnou hrst sušených květů měsíčku vhodíme do 1 litru pálenky (vodky), necháme vylouhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C.

Kdy užívat měsíčkovou tinkturu?

Tinkturu používáme pro zesílení účinků čaje (pijeme vnitřně), jako obklad při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalů, hnisavých vředech a otocích (aplikujeme zpravidla zevně). Kloktání tinkturyléčí zánětlivá onemocnění dásní a krku v případě nachlazení.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB