Vápník (kalcium) se ukládá především v kostech a zubech, v menším množství také v měkkých tkáních a krvi.
Doporučená denní dávka vápníku je u dospělého člověka kolem 1 000 mg denně. Na jeho vyšší příjem by se měli soustředit starší lidé, těhotné ženy, ale také lidé mající hypoglykemii.
Vápník je důležitý pro zdraví kostí a zubů, ale také příznivě působí na nervovou soustavu, pomáhá při křečích ve svalech, menstruačních křečích či s nespavostí a má i další pozitivní účinky na naše zdraví.
Nedostatek vápníku se může projevovat různými příznaky. Mezi ty nejčastější patří zvýšená tvorba zubního kazu, řídnutí kostí, brnění jazyka a rtů, nespavost, nervové napětí, deprese, bolestí v zádech, paradentóza atd. Příznaky mohou přicházet nenápadně a lidé často nevědí, že jejich příčinou je právě nedostatek vápníku.
Při nedostatku vápníku v organismu je důležité zjistit, jestli jeho nízký stav je skutečně způsoben jeho nedostatečným příjem. Na vině může být i zhoršená funkce ledviny, slinivky břišní, příštítných tělísek atd.
Pozor je však nutné dát si i na nadbytečný příjem vápníku, který může vést k zavápnění organismu.
Chcete-li si zajistit dostatečný příjem vápníku, zaměřte se na jeho přírodní zdroje. Existují i doplňky stravy, ale vždy je lepší přijímat vitamíny a minerály stravou, alespoň u zdravých lidí nemající například různé poruchy vstřebávání, diety či jiná omezení.
Kvalitními přírodními zdroji vápníku jsou mléko a mléčné výrobky (hlavně tvrdé sýry), ale také ovesné vločky, luštěniny, některé druhy zeleniny (hrášek, špenát, kapusta, květák, pórek, kedlubna), mák, ryby, ořechy, různá semínka, tofu atd.