Mango řadíme mezi tropické ovoce, které roste na mangovníku, což je stálozelený strom. Pochází z jižní a jihovýchodní Asie a má mnoho odrůd. Plod má ledvinovitý či srdcovitý tvar o velikosti 10 až 15 cm. Uvnitř se nachází velká plochá pecka. Barva manga je různá – od zelené přes žlutou po červenou. Dužina je tmavě žlutá.
Mango je oblíbené pro svou šťavnatou chuť a příjemnou vůni. Nejvíce se pěstuje v Indii.
Snad každé ovoce nám přináší mnohé pozitivní účinky na zdraví. Ani mango není výjimkou. Ovšem toto exotické ovoce podporuje i naší krásu. Beta karoten, měď a mangan v něm přispívají ke zdravé barvě pleti. Mnohé oxidanty také zpomalují stárnutí pokožky.
Konzumace manga prospívá rovněž kvalitě vlasů, a to díky kyselině pantotenové a zinku.
Právě díky výše uvedeným účinkům se z manga vyrábějí různé pleťové masky a další přípravky pro pleť a vlasy.
Jak jsme si uvedli, mango obsahuje mnohé prospěšné látky (především vitamín A, C, beta karoten, vlákninu a draslík). Působí celkově blahodárně na naši imunitu a pomáhá při přirozeném pročišťování organismu. Preventivně působí proti různým infekcím a určitě ho zkuste, pokud cítíte, že máte „unavené oči“. Je také vhodnou prevencí proti šerosleposti.
Pozitivní vliv má i na potíže spojené s nervozitou, nesoustředěností či nespavostí. Tyto problémy jsou totiž často způsobené nedostatečnou hladinou B6 – pyridoxinu, který se nachází právě v mangu.
Nemáte s nákupem a konzumací manga zkušenosti? Vždy vybírejte měkké plody, které voní. Budete mít jistotu, že jsou zralé a vy si na jejich šťavnaté dužině skutečně pochutnáte.
Před konzumací mango oloupejte, rozkrojte ho podélně až k pecce a tu vyjměte. To však je poměrně obtížné. Pecka pevně drží, a pokud se nechcete „ulepit“ od šťávy, je lepší dřeň odkrajovat až k pecce.
Pochutnáte si na samotném mangu (nejlépe chutná vychlazené z lednice), ale také se přidává do ovocných salátů a výborná je i domácí zmrzlina z manga či mangové lassi.
Hodí se pro přípravu alkoholických a nealkoholických nápojů. Vynikající je rovněž v kombinaci se šunkou, masem či rybami. Bohaté využití má v asijských kuchyních.