Zdravý životní styl

Levandule zažene stres

Kdo by neznal vůni levandule… Tu překrásnou, opojnou, uspávací a uklidňující vůni spojenou s francouzským krajem Provence. Řekneme vám, proč je levandule léčivá a jak si doma můžeme vyrobit levandulovou mast nebo olej.

Kde roste a jak ji sbírat?

Přirozeným domovem tohoto polokeře je západní Středozemí, ale i u nás se jí daří, pokud ji vysadíme na suché slunné místo a v zimě chráníme před velkými mrazy. Pokud ji dáme na záhon k růžím, díky vůni levandule růže nenapadnou mšice. Umístit ji můžeme ale rovněž i do nádoby – v tom případě však nesmíme zapomenout na drenážní vrstvu keramzitu, abychom zamezili přemokření levandule.

Co se týče sběru, trháme buď levandulový květ nebo celou kvetoucí nať a to ještě před úplným rozkvětem.

Proč je levandule léčivá?

Účinnými látkami v levanduli jsou silice, třísloviny, antokyany, hořčiny a pryskyřice. K léčení se – na rozdíl od využití v kuchyni – používá pouze květ levandule.

Nálev z levandulového květu má tlumivý účinek na nervy, snižuje krevní tlak, působí trochu močopudně, tiší menstruační bolesti, stimuluje slinivku břišní a má blahodárný vliv na činnost střev i žaludku. Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván také do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích.

Masáže oleji z levandule pomáhají při revmatických bolestech a mají povzbuzující účinek.Tinktura obsahující silice levandule při vnějším použití prokrvuje pokožku, proto je vhodná na revmatismus, dnu nebo špatně se hojící rány, popáleniny a záněty.

Známé je i využití levandule v kosmetice jako přísady do voňavek. Sušená levandule po sobě zanechá příjemnou vůni a zároveň odpuzuje šatní i kuchyňské moly.

Levandulová nať se používá i v kuchyni, je například jednou ze součástí provensálského koření. Dále se můžeme setkat i s kandovanými květy levandule, levandulovým medem nebo například s levandulovou zmrzlinou.

Náš tip: Domácí levandulový olej

Potřebujeme: čerstvé a sušené květy levandule, 1 l slunečnicového oleje

Do čisté sklenice napěchujeme suché levandulové květy a zalijeme olejem. Sklenici uzavřeme a necháme asi týden odstát v teplé místnosti. Potom necháme olej prokapat přes čistý kus plátna, vymačkáme a do sklenice vložíme květy čerstvé, které zalijeme již scezeným olejem. Opět necháme zhruba týden louhovat a na závěr zcedíme přes plátno.

Levandulový olej používáme do koupelí, k otírání spánků při migréně nebo k masáži bolavých svalů. Pokud nakapeme pár kapek do koupele, tato levandulová lázeň bude osvěžující, uvolňující, odbourá stres, napětí a podrážděnost.

Náš tip: Domácí levandulová mast

Potřebujeme: čerstvé levandulové květy, 1 kg domácího sádla (popř. bambuckého másla nebo lékařské vazelíny), 100 g včelího vosku

Sádlo s včelím voskem ohřejeme na vodní lázni na teplotu 80 stupňů. Přidáme čerstvé květy levandule a asi deset minut zahříváme a mícháme. Poté odstavíme a necháme stát do druhého dne. Druhý den opět rozehřejeme – stačí tak, abychom mast mohli přecedit přes gázu. Mast skladujeme v menších kelímcích na tmavém a chladném místě.

Levandulová mast regeneruje kožní buňky, omlazuje pokožku, pomáhá při popáleninách (i spáleninách od slunce) a má protizánětlivé účinky. Je to hojivý prostředek na vyrážky, ekzémy, dermatitidy či lupénku.

Vyzkoušejte naše levandulové recepty:

Recept na levandulový čaj naleznete ZDE

Recept na levandulový cukr máme ZDE

Recept na levandulový med se ukrývá ZDE

Recept na levandulový sirup jsme připravili ZDE



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB