Kedluben – stejně jako květák, růžičková kapusta či brokolice – obsahuje isothiocyanáty, což jsou látky, které chrání proti rakovině. Konkrétně u kedlubnu byla zaznamenána ochrana proti rakovině tlustého střeva a rakovině prsou.
Kedluben má až 60 mg vitaminu C ve 100 g, překvapivě mnoho karotenu, vitamínu E, vitamíny skupiny B a také vzácný vitamín K. Dále obsahuje kyselinu nikotinovou, listovou, kyselinu panthothenovou, draslík, vápník, železo, fosfor, zinek, hořčík, sodík, chlór, bór, železo, jód, kobalt, měď, molybden, nikl, stříbro, chróm, fluor, ale i protisklerotický inositol a sloučeniny síry, biotin a selen.
Kedlubny v sobě mají rovněž cholagogum, což je látka zvyšující vylučování žluči a urychlující vyprazdňování žlučníku. Pozor! Kedluben není vhodný pro lidi, kteří trpí na záněty žaludeční sliznice a dvanáctníku, jelikož éterické oleje obsažené v kedlubnu u nich vyvolávají bolestivé žaludeční podráždění.
Brukvovité druhy i kedluben potřebuje velkou zásobou živin a vysokou absorbci vody. Aby tedy kedluben dobře rostl, potřebuje dostatečnou a pravidelnou vláhu. Brukvovité druhy vyžadují dostatek slunce a nesnášejí hustou výsadbu, tudíž je musíme sázet v dostatečných rozestupech.
U kedlubnu se dá konzumovat pouze nadzemní část, která se nazývá zdužnatělá hlíza. Ta je za normálních podmínek lehce stravitelná, ale pokud nám zdřevnatí, konzumovat se již nedá. Proto když kedluben nakupujeme, dáváme pozor, aby bulvy byly pevné a pružné, ale také nepopraskané nebo nenahnilé a aby listy neměly zažloutlé zabarvení.
Kedluben můžeme jak dusit, tak i vařit (např. z něj můžeme připravit kedlubnovou polévku). Dále z kedlubnu můžeme udělat různé pomazánky, hodí se ale skvěle i do zeleninových salátů či do omáček. Z mladých kedluben můžeme pak připravit vynikající kedlubnové zelí.
2 kedlubny (včetně listů), 1 cibule, 1 lžíce olivového oleje, 4 lžíce bílého vína, sůl, 1 lžička kmínu, cukr, ocet
Kedlubnové bulvy oloupeme, omyjeme a nahrubo nastrouháme. Kedlubnové listy nasekáme. Cibuli oloupeme a také nasekáme nadrobno. Na rozpáleném oleji osmahneme nejprve cibuli a poté, co zesklovatí, přidáme nastrouhané kedlubny i s nakrájenými listy. Kedlubny s cibulí osolíme a okmínujeme, přilijeme bílé víno a necháme chvíli podusit. (Dusíme tak dlouho, dokud kedlubny nezměknou a neodpaří se všechna tekutina.) Po změknutí kedlubnové zelí dochutíme cukrem a octem a necháme ještě přejít varem. Hotové kedlubnové zelí podáváme k masu stejně jako klasické zelí, popř. jej servírujeme v podobě studené přílohy.