Lotosový kořen je nazýván králem zlomených a poškozených kostí. Vyrůstá totiž v bahně v rybnících, což je neocenitelný biologický materiál s velkým množstvím vzácných minerálních látek, které naše krev, svaly, kosti a vazy potřebují.
Šťáva a čaj z lotosového kořene mají dále schopnost napojit porušenou tkáň i cévky v mozku. Proto je lotos podáván jako lék po mozkové příhodě.
Rovněž je tradičně používán jako nejúčinnější prostředek na léčbu a prevenci veškerých poruch dýchacího ústrojí, jelikož posiluje plíce a průdušky. Blahodárně působí také na sliznice, které hojí a zklidňuje. Lotosový čaj je proto zvláště účinný při nachlazení, rýmě, kašli či angíně a nateklých mandlích (jako kloktadlo). Lotosový čaj je doporučován i pro nejmenší děti – nemá totiž nikterak výraznou chuť a tak i při náhodném polknutí nedělá dětem problémy. Čaje i šťávy jsou navíc vhodné nejen pro malé děti, ale i pro těhotné či kojící ženy.
Pár koleček lotosového kořene (i sušeného) nejprve jemně osolíme a dáme na chvilku namočit do vody. Poté jej v této vodě 5 až 10 minut povaříme, kořen vyndáme (nemusíme vyhodit, ale můžeme nakrájet např. do polévky). Podle chuti osladíme medem či zázvorovým sirupem a podáváme k pití či kloktání.
Z lotosového kořene je rovněž možné udělat si lotosovou šťávu. Ta je vhodná pro osoby trpící astmatickými záchvaty, krvácením dělohy nebo tuberkulózou. A jak ji připravíme? Předem namočený kořen velmi jemně nasekáme a poté vylisujeme všechnu šťávu. Přidáme špetku soli a užíváme.
Lotosový kořen můžeme dále využít třeba jako zajímavé dochucovadlo nebo zahušťovadlo do polévek, omáček a jiných pokrmů. Výborné jsou také smažené plátky lotosu podávané nasladko či naslano.
4 komentáře pro článek Lotosový kořen odhleňuje a léčí nachlazení