Jogurt je vlastně obyčejné mléko zakysané kulturami bakteriálního mléčného kvašení. Bakterie srážejí mléko a z mléčného cukru (laktózy) vzniká kyselina mléčná.
Jednou z hlavních předností jogurtu je jeho schopnost obohacovat střevní flóru kulturami prospěšných bakterií, které podporují její růst. Konzumace jogurtu omezuje vznik patogenních bakterií způsobující nemoci, pomáhá udržení vitamínu K v organismu a zvyšuje obranyschopnost organismu. Dále brzdí hnilobné procesy a udržuje optimální kyselost ve střevech. Jogurt je také potravinou, která obsahuje velké množství kvalitních bílkovin, vitamínů a minerálních látek, velké množství vápníku, draslíku a fosforu. Jogurt se velmi snadno vstřebává a je stráven již během jedné hodiny po požití.
Jogurty mohou být také zdraví prospěšné jako léky. Prospívají při léčení zánětu trávícího traktu, kolik, zácpy, žlučových poruch, nadýmání, pálení žáhy, vysokých hladin cholesterolu, vysokého krevního tlaku a migrén. Jako mléčný výrobek je vhodný pro osoby trpící nesnášenlivostí mléčného cukru.
Jogurty s vysokým obsahem živých bakterií výrazně snižují výskyt střevních vychlípenin, které se považují za velmi rizikové vzhledem ke vzniku rakoviny střev. Jogurt také potlačuje vnitřní krvácení a kontroluje hladinu cholesterolu v krvi.
U dětí se jogurt osvědčuje proti atopickému ekzému. Je také doporučováno podávat jogurt již dětem ve věku 4 až 6 měsíců, které si začínají pomalu zvykat na kašovitou stravu. Také v období růstu může nahradit maso a vejce, která děti odmítají jíst. Jogurty jsou pro děti vhodným zdrojem bílkovin a podporují jejich růst a vývoj.