Zdravý životní styl

Je dítě hyperaktivní, nebo jen zlobivé?

Je dítě hyperaktivní, nebo jen zlobivé?

V poslední době je zvykem o každém zlobivém dítěti prohlašovat, že je hyperaktivní. Také počty dětí s ADHD rostou. Ne vždy tomu tak však je a hyperaktivitu proto musí diagnostikovat jen lékař na základě magnetické rezonance.

Hyperaktivita = ADHD

ADHD je anglickou zkratkou pro Attention Deficit Hyperactivity Disorder a znamená hyperaktivitu s poruchou pozornosti. Ta vzniká buď ještě před narozením dítěte nebo může být také způsobena vnějšími vlivy po porodu. Jedná se o poruchu přenosu vzruchů, přičemž inteligence dětí ve většině případů bývá nepostižena. Hyperaktivitu je možné pozorovat již v kojeneckém věku, kdy má dítě například zcela převrácený spánkový režim.

Někdy mohou hyperaktivitu způsobit různé úrazy nebo nemoci matky v těhotenství, ale velmi důležitou roli hraje dědičnost. Některé nové poznatky tvrdí, že na hyperaktivitě se podílí dokonce i některé látky obsažené v potravinách. Obecně platí, že hyperaktivitou trpí více chlapci než dívky.

Jaké jsou příznaky hyperaktivity?

Hyperaktivitu u dítěte dokáže poznat jen odborník – buď pomocí magnetické rezonance, nebo pomocí podrobného anamnestického rozhovoru a příslušných testů. Nicméně typické příznaky u dítěte mohou pozorovat i rodiče, a to: špatné soustředění se na podrobnosti nebo neschopnost koncentrace při hře. Rodiče mohou mít také pocit, že je dítě neposlouchá nebo nedává pozor, když na něj hovoří. 

U starších dětí je to pak neschopnost rozvrhnout si úkoly a činnosti a někdy u nich bývá zaznamenávána i agresivita vůči vrstevníkům. Nemocné děti často a hodně mluví, aniž by si odpovědi předem pořádně promyslely.

Lze hyperaktivitu léčit?

Péče o takto nemocné dítě je často velmi náročná. Proto není pochyb o tom, že nemoc dítěte postihuje nejen celou rodinu, ale i jeho učitele a okolí. Hyperaktivitu nelze vyléčit, ale nemoc dítěte se v některých případech může zlepšit společně s věkem. Bohužel žádný odborník toto tvrzení rodičům nezaručí na 100%.

Dítěti může pomoci například psychoterapie, konkrétně kognitivně-behaviorální terapie, při které se děti učí nacvičovat svou trpělivost.

U vážně nemocných malých pacientů je potřeba použít léky, které ovlivňují přenos vzruchů v mozku. Nejznámějším lékem je Ritalin který pomáhá dítěti se zklidněním a lepším soustředěním. Dalším lékem je Strattera, který se používá k léčbě nedostatku pozornosti. Nevýhodou léků je, že se musí užívat často a dlouhodobě.

Když se ADHD neléčí…

Pokud hyperaktivita není včas diagnostikována a léčena, mohou její důsledky ovlivnit budoucnost nemocných dětí. Častěji se dopouští delikventního, asociálního, kriminálního chování, mají problémy se studiem a jejich sociální vztahy jsou narušené.

Jak se chovat k hyperaktivnímu dítěti?

Dítě s ADHD bývá často inteligentnější, než odpovídají jeho studijní výsledky. Důležité je pro něj nekonfliktní prostředí, podněty pro zapamatovaní a motivace.

Je lepší, když se dítěti zadávají kratší a snadnější úkoly, u nichž musíme důsledně sledovat, zda dítě úkol splnilo či nikoliv. Důležitá je také motivace k další snaze, která upevňuje sebevědomí a vede k sebekázni. Dále je nutné dodržet čas určité činnosti, protože se vytváří podmíněný reflex v rámci připravenosti mozku na práci.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB