Zdravý životní styl

Jak se zbavit bradavice?

Bez bradavice by každá ježibaba přišla o svou image. Nám obyčejným smrtelníkům ale překážejí, vadí nám, některé nás ohrožují a všech se koukáme rychle zbavit.

Není bradavice jako bradavice 

Tyto nevábné kožní útvary se vyskytují jednotlivě, ve shlucích, některé mohou být velmi bolestivé, jiné velmi nebezpečné. 

V první skupině jsou zařazeny výrůstky, které způsobuje lidský papilomavir (HPV) typu 1, 2 a 3. Nejčastěji se vyskytují bradavice pravé. Postiženy bývají děti a mladí lidé do 20 – 30 let. Jde o vyvýšený, lehce našedlý a na pohmat tvrdý puchýřek, který se postupně zvětšuje. Je na povrchu drsný a ve finálním stadiu vypadá jako květák. Vyskytuje se nejčastěji na rukou (na dlaních a pod nehty), ale i na loktech a kolenech. Ve většině případů do 2 let sám zmizí.  

Naopak pod kůží na ploskách nohou u dospělých mužů a žen se objevují takzvané plantární bradavice, poddruh bradavic pravých. Výrůstek je zprvu drobný s hladkým povrchem, postupně rohovatí a tvoří se kolem něj prstenec podobný mozolu. Jak na něm šlapeme, zanořuje se do hloubky zrohovatělé kůže a vyvíjí se v bolestivý trnový výrůstek, který velice omezuje chůzi. Vyskytnout se může i na rukou. Je také bohužel velmi odolný vůči léčbě a rád se opakuje.

Bradavice pravé a plantární jsou velmi nakažlivé, často se rozvíjejí při oslabení imunitního systému našeho organismu. Půdu pro výskyt jim připraví i poranění a vodou či potem rozmáčená kůže a ekzémy, kudy se virus dostane do podkoží a vyvolá zmnožení jeho buněk. Inkubační doba je hodně dlouhá, pohybuje se řádově v týdnech a měsících. Tyto bradavice se přenášejí z člověka na člověka. „Chytit“ je můžeme na koupalištích, ve veřejných sprchách, společných šatnách. K přenosu po těle postiženého dochází škrábáním.        

Děti a mládež často trpí také plochými nebo prohloubenými bradavicemi, které způsobují viry ze skupiny virů neštovic. Jde o světle růžové až zažloutlé puchýřky s hladkým povrchem, vyskytující se ve větším množství nejčastěji na hlavě, krku, kotnících či zápěstí. Po těle si je může postižený roznést rovněž škrábáním. 

Nitkové (střapcovité) bradavice se vyskytují u dospělých na místech s jemnou kůží, to znamená na krku, obličeji, v oblasti rtů a očních víček. Mají úzký protáhlý tvar a vystupují nad úroveň kůže. Často dochází k jejich stržení a následnému krvácení. Tím se bohužel snadno a rychle šíří i do dalších oblastí těla.  

Po padesátém roku věku se na kůži vynořují černohnědé stařecké bradavice o velikosti čočky až fazole. Je to neškodný, byť nepříjemný a nehezký projev stárnutí, nezpůsobují ho viry a nejsou přenosné.   

Zato na genitální bradavice je nutné rychle reagovat. Vyskytují se hlavně v oblasti genitálií a análního otvoru. Nejprve to jsou malé růžové útvary, které postupem času splývají do větších shluků. Jejich původci jsou také HPV, avšak odlišné, mnohdy velmi zákeřné typy, které se od virů pravých nebo plantárních bradavic odlišují. Genitální bradavice se za určitých podmínek mohou přetvořit do nádorových ložisek. Přenášejí se zásadně pohlavním stykem, proto by měl nemocný, který má lékařsky potvrzenou jejich diagnózu, svého sexuálního partnera bezpodmínečně informovat. V České republice patří k nejčastějším pohlavně přenosným chorobám.

Prevence bradavic

Všeobecně platí, že bradavice nemají snadnou možnost nás zasáhnout, pokud posilujeme svůj imunitní systém. Dostatek vitamínů a minerálů nám přitom pomůže odolávat i dalším nemocem. Pro udržení aktivního lidského imunitního systému můžeme využít i širokou nabídku osvědčených potravinových doplňků.  

Určitě je vhodné používat speciální sandály nebo pantofle ve veřejných sprchách, koupalištích, bazénech, šatnách a saunách. Všechny boty bychom měli pravidelně desinfikovat. Genitálním bradavicím lze vzdorovat rozumným sexuálním životem.

Samozřejmě pokud bradavici na svém těle objevíme, neměli bychom rozhodně veřejná koupaliště a bazény navštěvovat, abychom virus dále nešířili. 

Válka s bradavicemi

Naše prababičky v boji s bradavicemi (těmi pravými a plantárními) nedaly dopustit na vlaštovičník. Není složité ho najít – roste na stinných vlhkých místech v křovinách, na zahradách, rumištích. Údajně stačí bradavice několik dní až týdnů potírat oranžovou šťávou, která se objeví na místě řezu, a ona prostě odpadne. Ale pozor, vlaštovičník je jedovatý, musíme být při jeho aplikaci opatrní!  

Lidové léčitelství na bradavice doporučuje také česnek. Oloupáme silnější stroužek, rozkrojíme, rozkrojenou stranou přiložíme na bradavici a přelepíme. Můžeme nechat působit několik hodin, třeba i přes noc. Pokud se poté bradavice neodloupne, po několika dnech opakujeme. 

Další postupy využívají exotického ovoce. Doporučuje se vymačkat z čerstvého ananasu šťávu a tou bradavici potírat. Jiný způsob využívá banánovou slupku. Bradavici potřeme citrónovou šťávou, poté na ni přiložíme kousek banánové slupky, zalepíme a necháme působit přes noc. Za týden by měla změknout, takže přestane bolet. Po dalším týdnu už bude scvrklá a asi za měsíc zcela zmizí.  

Také v lékárnách najdeme řadu přípravků na odstraňování bradavic. Obsahují kyselinu salicylovou a mléčnou. Pomohou odstranit vrchní zrohovatělou vrstvu bradavice a naleptají ji. A znovu je potřeba zdůraznit, tyto postupy platí jen pro pravé a plantární bradavice! 

Ploché nebo prohloubené bradavice se dají odstranit bezbolestně zvláštní ostrou lžičkou, když je předtím na postižená místa nanesen krém obsahující narkotické prostředky, místo je zakryto obvazem a krém se nechá hodinu působit. 

Pokud se však samoléčba nedaří, pak je třeba navštívit lékaře. Ten může volit z řady postupů od chirurgických zákroků po laser, kryoterapii (zmrazení) tekutým dusíkem nebo leptání. Léčba bývá někdy zdlouhavá a občas se bradavice znova objeví. Důležité je však v léčbě vytrvat. Rozhodně bradavice nevymačkávejte, nevykousávejte, nevyřezávejte!



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB