Jak tomu uniknout, když se do jara nemůžeme zavřít doma? Odpověď je nasnadě: co nejvíc posílit svou imunitu, aby náš organismus atak nemoci přepral!
Je už dávno prokázáno, že ti, kteří pravidelně sportují, jsou odolnější vůči nemocem, a pokud onemocní, průběh je výrazně lehčí než u lidí, kteří neprovozují žádnou fyzickou aktivitu.
Když se totiž rozhýbeme, začnou do organismu proudit z buněk imunitního systému protizánětlivé cytokiny, dochází k vyšší aktivitě bílých krvinek a k vylučování antibakteriálních látek z potních žláz. Nemusí to být hned hodina moření se ve fitku, postačí i svižná procházka.
Co je lepší – dívat se do půlnoci na televizi a vstávat v pět, anebo se pořádně vyspat? Druhá možnost je správně. Zatímco spíme, dochází ke zvýšené produkci látek, které likvidují patogeny. Mimoto se navíc posiluje i imunitní paměť, aby tito škůdci byli příště zastaveni ještě rychleji. Snažme se proto spát denně alespoň 7 až 8 hodin čistého času.
Nic neudělá naše tělo odolnější než pestrá a vyvážená strava. Zvlášť během podzimních a zimních měsíců je potřeba, abychom do těla dostali dostatečnou dávku vitamínů, minerálů a esenciálních mastných kyselin. Pokud chceme nakopnout svou imunitu, do svého jídelníčku musíme zařazovat ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy a semínka.
Nejdůležitější roli hraje vitamín C, který působí jako antioxidant, chrání tělo před volnými radikály a podporuje tvorbu bílých krvinek. Skrývá se v čerstvém ovoci a zelenině, pokud je nemáme k dispozici v dostatečném množství, můžeme sáhnout po doplňcích stravy.
Hned za ním je co do důležitosti vitamín D, známý jako „sluneční vitamín“. Podporuje imunitní systém a bojuje proti zánětům. Na významu získal vitamín D i v době pandemie Covid-19. V našich zeměpisných šířkách, i když slunce praží, dostatek „déčka“ bohužel nevytvoří. Obsahují ho ryby a hovězí maso, to však také nestačí, endokrinologové proto radí zvolit doplňky stravy.
Ruku v ruce se na správném fungování imunitního systému spolu s vitamíny podílejí také minerály, a to zejména zinek a selen. Zinek se stará o to, aby se viry nedostaly do jádra buňky, zatímco selen zbavuje tělo jedů a chrání ho před nemocemi. Oba dva minerály se vyskytují ve snadno dostupných potravinách – zinek v hovězím mase, luštěninách nebo celozrnných obilovinách, selen především v ořeších a semínkách. Jejich příjem samozřejmě můžeme podpořit i doplňky stravy.
Jsou tací, kteří se od časného jara hluboko do podzimu koupou v rybníku nebo v bazénu na své zahradě. Jsou dokonce otužilci, kteří milují koupání v zamrzlé vodní ploše. Podle vědeckých studií však stačí, když si dáme každý den (v létě i v zimě) zhruba devadesátisekundovou studenou sprchu.
Jedničkou mezi bylinkami, které dokážou posílit imunitu, je třapatka nachová (echinacea). Od pradávna ji využívají severoameričtí indiáni. Působí proti nachlazení, chřipce a dalším nemocem dýchacích cest.
První zmínka o rakytníku, dalším přírodním zázraku, byla napsána před 1 300 lety v tibetské knize léčivých umění. Jasně oranžové bobulky rakytníku obsahují až 200krát vyšší množství vitamínu C než citron, a tak se dokáže pořádně poprat s viry a bakteriemi, které útočí na náš organismus.
Existuje celá řada potravin, které si díky svému léčivému složení vysloužily nálepku „superpotraviny“. Jsou to třeba česnek, hlíva nebo zázvor, jež působí jako účinná prevence před nachlazením nebo chřipkou. Česnek obsahuje alicin, který bojuje proti mikrobům způsobujícím infekci. Zázvor má silné protizánětlivé účinky a zároveň čistí lymfatický systém od nebezpečných toxinů. A hlíva ústřičná je silný antioxidant, který obsahuje minerály (selen) i vitamíny (B, C, D, K), a tím výrazně podporuje imunitní systém.