Celulitida (laicky řečeno pomerančová kůže) se projevuje hrbolatou pokožkou s ďolíčky, které nevypadají hezky. Nejčastěji se tvoří na stehnech a hýždích. Rozlišujeme několik stupňů celulitidy – od mírné, které se můžeme zbavit, přes více viditelnou až k výrazné celulitidě, s níž již nejde nic dělat.
Mnoho lidí si myslí, že je problémem žen s nadváhou. Není to však pravidlem. I štíhlé ženy mohou mít potíže s celulitidou.
Jak vlastně vzniká celulitida? Jednoduše hromaděním tukové tkáně a stárnutím podkožního vaziva. K tomu dochází působením různých rizikových faktorů. Mezi ně kromě vyšší hmotnosti patří hormonální změny, kouření, nadměrná konzumace kofeinu a alkoholu, nedostatečný pitný režim, stres, špatná činnost jater, ale i genetická dispozice.
Boj s celulitidou je mnohdy během na dlouhou trať, a proto je lepší zaměřit se na její prevenci. Celkově se snažte o zdravý životní styl a omezení všech rizikových faktorů přispívající k jejímu vzniku.
A když se celulitida objeví? Máte-li nadváhu, snažte se snížit hmotnost. Ne vždy to však pomůže, ale zpravidla to pomerančovou kůži alespoň zmírní. Opět záleží na predispozicích, rizikových faktorech, ale i na stupni celulitidy.
Určitě do svého života zařaďte pohyb, přičemž každý pohyb je prospěšný. Existují však i cviky určené přímo na zmírnění celulitidy. Vhodné jsou dřepy, zanožování, výpady nohou atd. Nevíte-li jak na to, může vám pomoci třeba trenér ve fitness centru.
Zkuste také podpořit lymfatický systém masáží (nejlépe po koupeli či sprše a s použitím krému), choďte do sauny, vířívky, na lymfodrenáže atd.
V současné době jsou nabízené i různé techniky, které slibují, že vás zbaví celulitidy relativně snadnou cestou. Jejich účinnost však může být různá. Proto si dejte pozor, do čeho se rozhodnete investovat. Spíše než na sliby poskytovatelů dejte na reference.