Většina fóbií vzniká především v ranném věku. Jedná se např. o nepříjemné zkušenosti v dětství, psychická traumata nebo vzpomínky na nějakou událost. Ve většině případů se tyto fóbie s přibývajícím věkem zmírňují a nebo se úplně ztratí. Fóbie nejčastěji vznikají u osob s psychickými poruchami osobnosti a u labilnějších jedinců.
Mezi nejčastější projevy fóbie patří zrychlená srdeční činnost, zrychlený puls, neklid, obtíže s dýchání, bolesti na hrudi, návaly horka nebo chladu, sucho v ústech, závratě, chvění a nebo mravenčení. Mezi psychické projevy fóbie patří obava ze ztráty kontroly nebo ze ztráty vědomí.
K nejčastějším fóbiím lze zařadit:
Existují ovšem i další fóbie, jimiž trpí nemalá část lidské populace. Jsou to například gamofobie (strach ze sňatku), gefyrofobie (strach z mostů), keraunofobie (strach z bouřek, blesků) nebo trichofobie (z vlasů a chlupů například v jídle).
Z nejkurióznějších fóbií jmenujme např. lachanofóbii (strach ze zeleniny), spektrofobii (strach ze zrcadel), autofobii (strach z vlastní osoby), dromofobii (strach z ulic), tafefobii (strach z možnosti být pohřben zaživa), triskaidekafobii (strach z čísla 13) nebo třeba ephebifobii (strach z teenagerů).
Pokud se jedinec trpící určitou fóbií rozhodne s ní bojovat, měl by myslet na to, že zbavení se fóbie bude pro jeho psychiku velmi náročné.
I přesto musí rozhodnutý jedinec vytrvat. Každý, kdo se chce své fóbie zbavit, musí vždy začít u sebe – musí si tudíž uvědomit, že tento psychický stav sám od sebe nezmizí.
Měl by proto navštívit odborníka, který mu pomůže po malých krůčcích s jeho fóbií bojovat.