Dýňová semínka v sobě ukrývají cenné polynenasycené omega mastné kyseliny, které mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Z vitamínů obsahují především vitamíny skupiny B, A a D, dále širokou škálu minerálních látek – selen, draslík, vápník, fosfor, hořčík aj. Ceněná jsou zejména pro vysoký obsah zinku nezbytného pro správnou funkci imunitního systému. Známá jsou pak v souvislosti s blahodárným účinkem na činnost prostaty.
Pro své léčebné účinky se doporučují zejména pro prevenci a léčbu onemocnění trávicího traktu, pro posílení imunitního systému, podporu činnosti srdce a regeneraci buněk. Pravidelná konzumace zlepšuje kvalitu a vzhled pokožky, vlasů i nehtů. Můžeme je používat i jako chutný a levný léčebný prostředek při stresu, neklidu a nervozitě. V případě dýňových semínek se jedná o jedny z nejvíce alkalických semen, tzn. že napomáhají proti překyselenému vnitřnímu prostředí těla.
Aby byl efekt na tělesnou schránku znatelný, doporučuje se konzumovat hrst dýňových semínek denně. Užívají se obvykle v sušené formě, jsou dobře stravitelná a chuťově připomínají oříšky. Skvěle doplní a ozdobí krémové polévky, sladké i slané koláče nebo saláty. Hodí se však také do jogurtu a müssli směsí. Nezvyklou úpravu pak představují drcená spolu s bylinkami, ořechy a sýrem ve formě pesta.
Semínka můžete koupit buď nasušená, nebo si je připravit doma. Ideální je především dýně olejná, která má semínek nejvíce. Stačí vydlabat dýni a semínka dobře obrat od dužiny a následně propláchnout, případně krátce povařit. Rovnoměrně je pak rozprostřete na pečicí papír a zvolna sušte v troubě. Dobře usušená semínka skladujte v uzavřené nádobě v suchu a chladu.
Pokud nepatříte mezi milovníky dýňových semínek, alternativu představuje dýňový olej, který si uchovává všechny zdraví prospěšné látky.
Slunečnicová semínka jsou tvořena bezmála z padesáti procent kvalitními tuky, 23 % představují proteiny a jen 8 % sacharidy. Jsou jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu E, významného přírodního antioxidantu. Vysoký je také obsah vitamínů B1 (tiamin), B3 (niacin) a B6 (pyridoxin), při jejichž nedostatku můžeme trpět nespavostí, nesoustředěností, nechutenstvím a zdánlivě bezdůvodnou nervozitou až depresemi. Zároveň jsou semena slunečnice velmi bohatá na hořčík, železo, vápník a fosfor. Obsahují cenné fytosteroly, které přispívají ke snižování hladiny krevního cholesterolu. Jejich pravidelná konzumace snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje stav krevního oběhu i elastičnost pokožky. Stejně tak význam slunečnicového oleje není radno podceňovat, byť je to jeden z nejpoužívanějších olejů na světě!
Loupaná semena se hodí jak k přímé konzumaci, tak i k dalšímu zpracování. Přidávají se do pečiva, zeleninových pokrmů i směsí cereálií. Vyhněte se jejich pražené a solené verzi, zdraví prospěšné nejsou ani varianty obalené čokoládou či karamelem. Zvyšujeme tím jejich kalorickou hodnotu a spolu se zdravými látkami do sebe dostáváme i ty organismu neprospěšné.
Z rozmixovaných slunečnicových semínek můžete vytvořit domácí pastu. Stačí přidat sůl a olivový olej. Pasta se používá jako pomazánka, ingredience do luštěninových pomazánek, salátů i jako dresink na ryby a maso. Drcená a rozemletá semínka ostatně nutriční specialisté doporučují více než celá. Ta je potřeba skutečně dobře rozžvýkat, aby z nich člověk získal maximální množství cenných látek. Stravitelnost se zvyšuje jejich namočením, naklíčením i krátkým opečením nasucho v troubě nebo na pánvi. Semena je možné konzumovat loupaná i neloupaná, neloupaná mají vyšší obsah vlákniny a jsou vhodná pro lepší zažívání.