Nikdo už se nedozví, kdy začaly slepice pobíhat kolem primitivních obydlí našich praprapředků. Ti prostě jednoho dne přišli na to, že lepší než se za nimi honit je lovit je a hledat jejich vejce, udělat jim ohrádku a mít je přímo u ruky. Obdobně to asi bylo i s kachnami a za velkou louží s krocany. Divoké husy začal nějaký koumák vykrmovat a připravil tak královskou lahůdku.
Drůbež má maso bělomasé (krocan, krůta a kur domácí) nebo červenomasé (perlička, kachna, husa, holub). Barvu masa ovlivňuje podíl krve, proto je maso ze stehen tmavší než z prsíček. Brojlery jsou intenzivně krmené mladé kusy drůbeže z masných plemen před pohlavní dospělostí (kuřata ve stáří 8 týdnů, krůty ve stáří 12 – 14 týdnů).
U starší drůbeže je více tuku, hromadí se v dutině břišní. Nejtučnější jsou pak husa a kachna. Na druhou stranu říká snad někdo, že bychom měli sníst celou husu na posezení? Když budeme rozumní a dáme si na talíř menší porci, naše chuťové buňky se velmi zaradují a přitom se nemusíme příliš zpronevěřit kalorickým doporučením.
Veterináři drůbeží maso, které přichází na trh, bedlivě hlídají a zkoumají, ale přesto se může stát, že si koupíte kuře nebo kachnu, které mají už své nejlepší časy za sebou.
U drůbežího masa může dojít vlivem špatného skladování k:
Kuřecí maso je oblíbené u všech věkových kategorií, u stoupenců zdravého stravování i u sportovců. Výhodné je při prevenci a léčbě řady metabolických onemocnění. Po nutriční stránce má kuřecí maso proti masu hovězímu či vepřovému několik předností:
600 g kuřecího masa, slanina, plátkový sýr, míchaná vajíčka, čerstvá paprika, sůl, mletý pepř, sladká paprika, forma „srnčí hřbet“, pečicí papír
Srnčí hřbet vyložíme pečicím papírem. Naklepeme hodně tenké řízky, osolíme a masem vyložíme formu na dně a po stranách. Poklademe slaninou, sýrem, umíchanými vejci, paprikou a navrch poklademe opět řízky. Pečeme zhruba hodinu. Podáváme s bramborem.
1 kuře, ½ kg mletého masa (drůbežího nebo netučného vepřového), 100 g šunky nebo anglické slaniny, 100 g žampionů, 2 vařená vejce, 1 lžíce práškové želatiny, 1 lžíce paštikového koření, 1 lžíce koňaku, lžíce másla
Kuře vykostíme podélným řezem kolem krku a páteře i s celou kostrou. Křídelní klouby a kyčelní kosti oddělíme řezem od kostry. Důležité je neproříznout kůži, proto u křídel a stehen maso od kosti odškrabujeme a vyjmeme. Vykostěné kuře upravíme kůží na fólii, srovnáme stejnoměrnou vrstvu masa – odkrojíme z prsního svalu a vyplníme prostor na kůži – lehce nožem přeřízneme jemné šlachy na mase a posypeme práškovou želatinou spolu se solí. Plát poklademe šunkou nebo slaninou. Mleté maso osolíme, dochutíme paštikovým kořením, koňakem a plát jím potřeme. Posypeme kostičkami vejce a poklademe plátky žampionů osmahnutými na másle. Dobře zabalíme a pevně srolujeme do fólie, konce upevníme a vložíme i s kostmi do horké vody. Vaříme pod pokličkou asi 80 minut, poté necháme zchladit ve studené vodě, rozbalíme, osušíme a druhý den krájíme na plátky. Galantinu podáváme jako studený předkrm, pokrm hlavní nebo jako součást studeného bufetu.
V dnešní době se sice na talíři i v kuchyni preferuje hlavně kuře, ale ani dospělá slepice by se neměla z moderního racionálního jídelníčku vytratit. Má nízké procento cholesterolu, hodně hodnotných a dobře stravitelných bílkovin nutných pro tvorbu i obnovování tělních tkání. Velmi důležité pro zdravý organismus jsou také vitamíny řady B, které jsou nezbytné pro správné fungování nervové soustavy. A „béčky“ slepice doslova hýří. Kromě těchto životně důležitých látek obsahuje slepičí maso i mnoho minerálů a stopových prvků, hlavně draslík a fosfor.
Snad jedinou nevýhodou slepice je její značná tučnost. Ale také v tomto případě si lze pomoci. Více než polovina celkového množství tuku se totiž skrývá v slepičí kůži. Takže ji stačí před tepelnou úpravou prostě stáhnout.
Jak dosáhnout toho, aby slepice měla křehké a šťavnaté maso a nebyla tuhá? Slepici nejdřív krátce povaříme, tzv. oblanšírujeme, pak ji zchladíme, opláchneme studenou vodou a teprve potom dál tepelně zpracováváme.
1 slepice,1 cibule, ½ l smetany, ½ l mléka, olej, červená sladká paprika, sůl, mletý pepř
Slepici omyjeme, rozporcujeme a osolíme. Jemně nakrájenou cibuli osmahneme na tuku dorůžova, přidáme papriku. Krátce zpěníme a ihned zalijeme vodou, aby pokrm nezhořkl. Vše přivedeme k varu, vložíme porce slepice a pod pokličkou dusíme. Měkké maso vyjmeme a omáčku zahustíme světlou jíškou. Ke konci varu přilijeme mléko a smetanu, podle potřeby osolíme a opepříme. Do omáčky vrátíme maso, krátce povaříme, aby se propojily chutě. Podáváme například s chlupatým knedlíkem.
O krůtě se tvrdí, že má devět druhů mas. Krůtí maso patří mezi největší zdroje kvalitních bílkovin nutných k obnově buněk lidského těla. Podle jedné studie kalifornských vědců existuje čtrnáct základních potravin, které prodlužují lidský život. Na čestném místě tohoto seznamu stojí i krůtí maso.
Vhodně upravené si ho mohou dovolit i pacienti s velmi přísnými dietami, jakou je například pankreatická. Možná nevíte, že krůtí maso patří mezi přirozené uspávací prostředky. Je totiž zdrojem tryptofanu. Ten se v mozku mění na serotonin, jehož snížená hladina bývá prvotní příčinou poruch spánku.
750 g krůtích prsou, lžička soli, ½ lžičky mletého zázvoru, 1 lžička mletého pepře, 2 lžíce bílého vína nebo šťáva z 1 citronu, 4 lžíce oleje, 1 menší hrozen vína, 1 oloupaný a pokrájený pomeranč, hrst pražených mandlí
Krůtí maso pokrájíme, mírně naklepeme, okořeníme zázvorem a bílým pepřem. Pokapeme bílým vínem nebo citronovou šťávou a dáme na chvíli do chladničky odležet. Pečeme na rozpáleném oleji po obou stranách. Když je maso měkké, přidáme kuličky vína a pokrájený pomeranč a ještě chvíli dusíme. Před podáváním posypeme praženými mandlemi. Podáváme s rýží nebo opečenou bagetkou.
4 porce husy, 500 g hlávkového zelí, 1 velký brambor, 1 jablko, 1 větší cibule, ocet, kmín celý, sůl
Očištěné porce husy osolíme, okmínujeme. Přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, podlijeme vodou a pečeme v troubě doměkka a dozlatova. Zelí nakrájíme a spaříme v horké vodě. Oloupané jablko a brambor nastrouháme a promícháme se zelím. Směs osolíme, dáme na upečené porce husy. Pokapeme octem a dopečeme. Podáváme s houskovými nebo bramborovými knedlíky.
1 kachna, kousek mrkve, celeru, petržele a cibule, 2 lžíce rybízového kompotu, 1 jablko, 30 g hladké mouky, lžička rajčatového protlaku, špetka cukru, 2 zrnka pepře, 2 zrnka nového koření, kousek bobkového listu, 1 dl červeného vína, citron, sůl
Kachnu osolenou uvnitř i na povrchu podlijeme trochou vody a přikrytou upečeme do poloměkka. Při pečení kachnu obracíme, přeléváme výpekem, případně podléváme horkou vodou. Občas propíchneme na prsou a pod křídly, aby vyteklo sádlo, které sbíráme (bez šťávy) do jiné nádobky. Na dvou lžících vypečeného sádla dorůžova osmažíme zeleninu a cibuli pokrájenou na plátky, přidáme je k poloměkké kachně spolu s kořením, jablkem pokrájeným na plátky, vínem, rybízovým kompotem a rajčatovým protlakem. Dopečeme. Ke konci pečení sejmeme vrchní pekáček, stehýnka kachny ve slabinách nařízneme, aby vyšla pára a kůže byla křupavá. Měkkou kachnu vyjmeme, šťávu zahustíme jíškou připravenou z mouky a ze dvou lžic kachního sádla, zředíme vodou, přidáme dvě oloupaná kolečka citronu a povaříme. Omáčku i se zeleninou prolisujeme a dochutíme. Podáváme s rýží nebo bramborem.