Pokud bychom hledali typický nápoj salaše, nelze mluvit o ničem jiném nežli o žinčici. Jedná se o nápoj z převařené syrovátky. Nejčastěji se vyrábí z ovčího a kravského mléka. Ovšem na trhu je k dostání také kozí žinčice.
Nejhustší žinčice se nazývá urda, ta se většinou dále zpracovává na řidší a jemnější nápoj. Ochutnat můžete buď kyselou, slanou nebo sladkou žinčici. Smícháním starší žinčice se sladkou se tradičně vyráběla kyselá žinčice. V salaši ji dostanete tradičně v dřevěném hrnci, urda se v některých krajích používala k „maštění“ brambor či halušek.
Tomuto prastarému nápoji se připisují velice pozitivní účinky na zdraví – příznivě působí na správnou funkci trávicího ústrojí, snižuje cholesterol, pomáhá při plicních chorobách a mnozí skalní příznivci žinčici označují za viagru horalů. Její zastánci také tvrdí, že snižuje krevní tlak a pomáhá při kocovinách. Údajně čím více žinčice vypijete, tím více slivovičky si následně můžete dopřát.
Slovenské pivovarnictví nikdy nedosáhlo takového rozmachu jako v Česku, přesto i tady se pivu v porovnání s Evropou velice daří. O tom svědčí také výsledek výzkumu, který potvrdil, že pivo je nejoblíbenějším alkoholickým nápojem Slováků. Na jaře 2012 dokonce slovenský ležák porazil v anonymní degustaci české soupeře.
Ačkoliv je to pro většinu české populace velkou neznámou, Slovensko nabízí vynikající vína. Mezi nejtypičtější odrůdy patří Frankovka, Sylván i Ryzlink rýnský, ale za ochutnání stojí i méně známý Alibenet. Z původních vyšlechtěných odrůd slovenskými vinaři musíme zmínit alespoň Děvín, Váh, Breslavu a Nitru.
Z vinařských oblastí dominuje Podunají a příhraničí s Maďarskem, tedy Tokajská oblast. Zdejší vína jistě netřeba představovat. Odborníci se shodují, že kvalita slovenských vín s přibývajícími roky roste. Zatímco Francouzi každoročně vyhlížejí své Beaujolais, Slováci s napětím čekají na víno Svätokatarínske.
Z destilátů je nejpopulárnější borovička a slivovice, ať už kupovaná, nebo ještě lépe domácí. Borovička, tedy jalovcová pálenka, je mnohdy dokonce označována za slovenský národní nápoj. Dalším tradičním nápojem Slovenska je bylinný likér na čajovém základě.
Podle údajů společnosti GfK dávají na Slovensku přednost ovocnému čaji před černým. Stejné zdroje pak ukazují, že Slováci stejně jako Češi pokulhávají v kultuře pití kávy. Nejčastěji si ji připravují sami doma a upřednostňují klasického „turka“.
Pokud jde o konzumaci alkoholu, v roce 2013 si v celosvětovém srovnání udržují Slováci úctyhodnou 19. příčku, což podle údajů WHO (celosvětové zdravotnické organizace) představuje více než 13 litrů čistého alkoholu na obyvatele a rok.
V počtu vypitých piv ovšem oproti České republice, která si stále drží čestný primariát v rámci Evropy, zaostávají a jsou až na páté příčce.