Zdravý životní styl

Co Čech, to houbař

„Pojď, hříbečku, do košíčku…“, také si tuhle odrhovačku broukáte, když procházíte voňavým lesem a bystrýma očima lovíte úskočné klouzky, skryté poddubáky a zrzavé ryzce do večerní smaženice?

Houbaření je činnost našemu národu veskrze blízká, a tak není divu, že se k ní v tomto období přikláníme i my. Pojďte sbírat lesní poklady s námi a vykouzlete si tradiční i ojedinělé houbové lahůdky!

Ne všichni máme to štěstí a sbíráme houby na vlastní zahrádce, proto je vyrážíme do nejbližších lesů a remízků hledat a ještě raději sbírat. Pro mnohé z nás je houbaření jakousi formou relaxace a aktivního odpočinku, takové nachozené kilometry se sčítají.

Mezi nejoblíbenější druhy hub patří bezesporu hřiby, klouzky, ryzce, kozáky a křemenáče. Houbaření je jistě českým národním sportem. Snažíme se ulovit co nejvíce kousků za co nejkratší čas a soupeříme se sousedem o co nejlepší skóre.

Ale stejně jako ostatní sporty, má i houbaření svá pravidla, na která je třeba pomyslet.

Na co si dát pozor?

To, že ne všechny houby jsou jedlé, ví každý houbař. Ale i znalec si musí dávat pozor, pokud chce sbírat druhy, které jsou snadno zaměnitelné.

Pokud si nejste jisti, vyhněte se druhům bedel, které skutečně neznáte, existuje totiž několik druhů nejedlých, a dokonce jedovatých dlouhonohých krasavic. Stejně tak dávejte velký pozor na kolegyně tolik oblíbeného „masáka“, nejrůznější druhy muchomůrek, které jsou na rozdíl od prvně jmenovaného smrtelně jedovaté.

V poslední době se také hojně mluví o holubinkách a mnozí odvážlivci je s chutí sbírají do smaženic. Pokud si houbou nejste jisti, nesbírejte ji nebo se poraďte s mykologem.

Kromě toho dbejte na pořádnou tepelnou úpravu hub, a pokud houby skladujete, nenechávejte je v neprodyšném obalu a vyhněte se jejich zapaření! Nejlepší je sbírat houby do proutěného koše, síťovky nebo látkových tašek. Na igelitové tašky a pytlíky raději zapomeňte. Mějte také na paměti, že houby jsou vynikajícím skladištěm olovnatých a toxických látek. Proto je nikdy nesbírejte v blízkosti silnic, továren či chemických závodů.

Věděli jste, že:

  • houbám se říkalo „maso chudých“;
  • houby podle mykologů skutečně rostou hojně při úplňku;
  • sběr hub je ovlivněn i kulturními vlivy, u nás se například nesbírají různé druhy holubinek či ryzec peprný, přestože v západních zemích se považují za lahůdku.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB