Kromě základních druhů chřestu (bílého, zeleného a fialového) se setkáme i s odrůdou bílo-fialovou nebo fialovo-zelenou. Za nejlahodnější se považuje chřest bílý, který má jemnou chuť a silné stonky (čím tlustší, tím lepší). Navíc bílý chřest je významné afrodiziakum. Zelený chřest se používá více ve studené kuchyni, bílý a fialový zase v teplé kuchyni.
Asparagus, neboli chřest, je rostlinou, jejíž léčivé a regenerační účinky znali již ve starém Orientu před mnoha tisíci let.
Chřest obsahuje velké množství betakarotenu – provitaminu vitaminu A, který je důležitý pro zdravý zrak a kůži a je prevencí proti některým typům rakovinného bujení. Z dalších vitamínů jsou to vitamin E a C a vitaminy skupiny B, jako thiamin (B1), riboflavin (B2), pyridoxin (B6), biotin (H) a niacin (B3), kyselina pantotenová (B5) a velké množství kyseliny listové (B9). Ze stopových prvků je pak chřest bohatý na křemík, má vysoký obsah fosforu, draslíku, sodíku, manganu a železa.
Chřest má stimulační účinek na krvetvorbu, pomáhá udržet zdravý cévní systém a silné srdce a zlepšuje zásobování mozku a jiných orgánů kyslíkem. Vysoký obsah vitaminů skupiny B, betakarotenu a zinku jsou ideální pro krásné a lesklé vlasy, čistou a pružnou pleť a pevné nehty. Vysoký obsah kyseliny listové a niacinu je důležitý pro správné hormonální procesy v těle, obnovu a omlazování buněk a krvetvorbu, ale i pro naši mentální kondici, zdravý spánek, schopnost soustředění, paměť a pevné nervy.
Chřest obsahuje více než 90 % vody a syrový má silně čisticí vlastnosti. Působí hlavně na ledviny a močový měchýř.
Pozor! Lidé trpící dnou by měli chřest konzumovat jen velmi zřídka nebo vůbec, protože obsahuje vyšší hladiny purinu, t.j. látky, která zvyšuje hladinu kyseliny močové v těle.
Čerstvý chřest poznáte, když po zatlačení nehtem na řeznou plochu vytéká z řezu tekutina. Čerstvý chřest zároveň nelze ohnout. Pokud se o to pokusíte a výhonek okamžitě nepraskne, nekupujte ho. Chřestu se zřekněte i tehdy, jsou-li jeho stonky zvadlé a místo odříznutí (které ovšem bývá schované v balení) oschlé nebo dokonce nahnilé či plesnivé. Také barva stonků musí být svěží, žádné nažloutlé nebo nahnědlé zabarvení, špičky výhonků uzavřené, nikoli rozvinuté, a vůně jemná, charakteristická.
Pokud chřest nespotřebujete ihned po zakoupení, mějte na paměti, že má rád chladno, vlhko, tmu a jemné zacházení. Zabalený ve vlhké utěrce vydrží v chladničce asi 4 dny (podle čerstvosti při nákupu). Chřest můžete ovšem i zamrazit. Pak ho nejprve oloupejte, krátce spařte vroucí vodou, zchlaďte v ledové vodě a uložte do mrazáku, kde vydrží zhruba půl roku.
Chřest před úpravou oloupeme škrabkou na brambory (bílý chřest loupeme asi 2 cm pod hlavičkou a pokračujeme až ke spodnímu konci výhonku, zelený a fialový chřest stačí oloupat jen v dolní třetině), svážeme nití a dole seřízneme tvrdý konec. Nyní vložíme (pokud možno kolmo postavené) do vroucí osolené vody se špetkou cukru, plátkem másla a kolečkem citrónu. Podle tloušťky výhonků vaříme 7 až 12 minut (zelený kratší dobu, bílý chřest potřebuje trochu déle). Hlavičky by při vaření měly vyčuhovat těsně nad hladinou, jsou na rostlině nejcennější a nejchutnější.
Chřest je v našich kuchyních neprávem opomíjený, avšak labužníky vyhledávaný. Tato nízkokalorická pochoutka se báječně hodí pro přípravu dietních pokrmů na mnoho různých způsobů. Výborná je z něj chřestová polévka, velice chutný je chřest zapečený se sýrem nebo vařený chřest politý na talíři horkým máslem, posypaný opraženou strouhankou a podávaný s vařenými novými brambory.
Recept na chřestové rolky se šunkou máme ZDE
Recept na chřestovou polévku naleznete ZDE
Recept na chřest s kozím sýrem vyzkoušejte ZDE
Recept na hovězí steak s chřestem je ZDE
Recept na těstoviny s chřestem a krevetami se ukrývá ZDE
Recept na lososa se zeleným chřestem naleznete ZDE