Často si tyto dva pojmy pleteme. Úžeh není úpal, i když jsou si svými důsledky velmi podobné. „Úžeh se pokládá za přímé poškození organismu sluncem. Pokud je dítě vystaveno delší dobu slunečnímu záření, je typické v první řadě, že mu zčervená kůže, která je samozřejmě velmi citlivá,“popisuje MUDr. Jana Táborská. Když je dítě natřené krémem s vyšším UV faktorem, nemusí být spálená kůže příliš nápadná, úžeh však dá o sobě vědět i dalšími příznaky. „Dítě si stěžuje, že ho bolí hlavička, je zchvácené, opocené a zároveň může dojít k výrazné dehydrataci jeho organismu.“
První pomoc spočívá v tom, že dítě co nejdříve přemístíme do chladnějšího prostředí nebo alespoň do stínu, přikládáme studené obklady a podáváme mu chladné tekutiny. „Onemocnění je někdy doprovázeno zvracením, proto by vodu nebo jiný nápoj mělo dítě popíjet po malých dávkách, ne najednou větší množství,“zdůrazňuje lékařka.
Pokud se to se s pobytem na slunci přežene, úžeh se u dítěte může projevit i podezřením na zánět mozkových blan. V takovém případě je nezbytné postiženého dopravit do nemocnice, kde lékař tuto eventualitu potvrdí či vyvrátí v případě nutnosti i lumbální punkcí.
K úpalu dochází následkem pobytu v horkém a často vlhkém prostředí. Slunce v něm vůbec nemusí hrát hlavní roli. Dochází k němu v horkých provozech nebo v tropických zemích, tedy především ve světě dospělých, ale i děti mohou v našich končinách dojít kvůli úpalu k úhoně. „Každý rok se setkáváme s tím, že rodiče v teplém letním dnu nechají dítě v uzavřeném autě a odejdou na delší dobu třeba na nákup. V takovém prostředí může teplota překročit 60 °C a nejsou výjimkou případy, kdy došlo k otoku mozku, křečím a následnému úmrtí dítěte,“ varuje Jana Táborská.
Příznaky úpalu jsou podobné s úžehem – bolesti hlavy, nevolnost, podráždění mozkových plen. Léčba je rovněž obdobná, dítě umístíme v chladném prostředí, podáváme tekutiny a v případě nutnosti vyhledáme lékaře.
Speciální krémy s obsahem UV faktoru by měly předejít spálení kůže. Podle kožních odborníků v našich zeměpisných šířkách stačí faktor 30. V jižních zemích bychom pak měli pro dětskou kůži volit faktor 50. Lékaři jsou zajedno v tom, že děti by, i když je natřeme opalovacím krémem, neměly být dlouho vystaveny slunci, ale i u vody přebývat především ve stínu. „Dnes existují i ochranné oděvy pro děti – trička nebo plavky s delšími rukávky a nohavičkami, které chrání před prudkým sluncem. A samozřejmě nezbytná je pokrývka hlavy!“
Musíme myslet i na to, že sluneční paprsky se odrážejí od hladiny a jsou při vodních radovánkách ještě silnější a nebezpečnější. „Na děti musíme opravdu dávat při pobytu u vody a ve vodě velký pozor, a to nejen kvůli riziku utopení. Nesouhlasím s tím, aby malinké děti, kojenci a batolata jezdily k moři. Pominu-li, že jim neprospívá změna prostředí a režimu, případná nedokonalá lékařská péče a nedostatečná hygiena, horko a slunce představuje skutečně velké nebezpečí. Myslím, že lépe je počkat do jejich čtyř až pěti let. Ještě si moře v životě mohou užít dost a dost,“ usmívá se Jana Táborská.