Červená řepa patří do čeledi merlíkovitých. Pěstuje se pro chutné dužnaté bulvy, které mají jasně červenou barvu. Není složité ji vypěstovat, proto se s ní běžně setkáváme i na našich zahrádkách.
Za jejím tradiční červenou barvou se skrývá betakyanin, který se v potravinářském průmyslu používá jako přírodní barvivo (E 162).
Řepa umí neutralizovat škodlivé látky (např. olovo, hliník) v našem těle a podpořit jejich vylučování. Je tedy výborná k detoxikaci. Obsahuje hodně vlákniny, takže navíc čistí naše střeva.
Červená řepa je stimulátorem tvorby červených krvinek v kostní dřeni, působí proti chudokrevnosti. Zlepšuje činnost srdce, zabraňuje kornatění tepen, snižuje krevní tlak a špatný cholesterol. Zvýšeným přísunem krve do mozku následně navíc dochází u lidí konzumujících červenou řepu i ke zlepšování funkce mozku a oddalování nemocí jako skleróza nebo demence.
Mnohé protirakovinné výzkumy ukazují, že řepa (konkrétně konzumace řepné šťávy) slouží jako prevence před vznikem rakoviny a zároveň také pomáhá rozvinutou rakovinu překonávat.
Červená řepa obsahuje kombinaci minerálů a vitamínů, které mají na starost posílení našich kostí. Jedná se například o hořčík, kyselinou listovou, vitamín C či oxid křemičitý. U tohoto stopového prvku bylo prokázáno, že má naprosto zásadní vliv na vstřebávání vápníku do kostí, tvorbu chrupavek a zvyšování hustoty kostí.
Řepa umí pomoci i našemu vnějšímu vzhledu. Díky pročištění krve zlepšuje stav naší kůže, vlasů i nehtů. Je o ní dokonce známo, že vyživuje vlasové kořínky a pokožku hlavu, díky čemuž zmírňuje nebo zcela odstraňuje lupy ve vlasech.
Začínáme denní dávkou 650 ml řepné šťávy, kterou popíjíme přes den po doušcích 1 týden. Denní dávka ve 2. týdnu je 500 ml, ve 3. týdnu 400 ml a ve 4. týdnu 250 ml denně. Nejkratší doba této kúry je jeden měsíc, můžeme ji ale bez obav absolvovat 2 až 3 měsíce 2x do roka.
1 komentář pro článek Červená řepa umí zázraky