Černý bez kvete bohatými a omamně vonícími žlutobílými květy, které rozkvétají obvykle v květnu a červnu. Jeho plody jsou pak trsy černých kuliček velkých až 6 mm, jejichž šťáva má krvavě červenou barvu. Plody dozrávají koncem srpna a sbírají se, až když jsou zcela zralé. Jejich zralost poznáme podle tmavě fialové až černé barvy bobulí.
Černý bez podporuje detoxikaci organismu, čistí játra i ledviny a vyhání z těla záněty. Obecně je pak doslova vitamínovou bombou, která působí především na imunitu člověka. Bezinkový čaj podporuje pocení a umí snižovat vysokou teplotu, je tedy výtečný při nachlazení!
Bezinky jsou dále účinné při migrénách, potížích trojklanného nervu či při bolestech páteře. Kvůli obsahu rutinu působí také příznivě na cévy a žíly, tedy na křečové žíly či hemeroidy.
Koupele nohou z odvaru bezinkového květu jsou vhodné při dně a revmatismu. Zevně se z listů i květů zhotovují obklady na vředy a různé vyrážky.
Čerstvé plody se nedoporučuje konzumovat, protože jsou (stejně jako listy a kůra) mírně jedovaté a mohou způsobit průjem či závratě. Po tepelném zpracování, zkvašení či usušení jsou však plody zcela bezpečné (sušené bezinky působí dokonce proti průjmu!)
Oblíbená jsou především žlutavá květenství, která se používají buď čerstvá nebo se mohou sušit. Připravují se z nich chutné a vonné šťávy a sirupy nebo se třeba obalená v těstíčku smaží.
Z květů či plodů černého bezu se dělá nespočet léčivých a navíc i chuťově lahodných receptů. Všechny naše recepty z černého bezu naleznete ZDE