Celer je kořenová zelenina, která se pěstuje ve třech odrůdách: celer kořenový, řapíkatý a listový. Nejběžnější je celer kořenový, v poslední době se však čím dál více v naší gastronomii využívá i celeru řapíkatého.
Celer obsahuje éterické oleje, které odpuzují jak bakterie tak i různé plísně. Tyto oleje působí antibakteriálně a antimykoticky, dezinfikují trávicí trakt a zabíjejí infekce v ledvinách a močových cestách. Kromě toho celer obsahuje také vitamíny C, A, B, E a K, z minerálních látek jsou to draslík, vápník, sodík, hořčík, fosfor, železo a jód.
Celer je rovněž úžasná zbraň v boji proti kašli a nachlazení.Celerové silice totiž rozpouštějí hlen, dezinfikují sliznice a zabíjejí mikroorganismy. V neposlední řadě celer pomáhá při bolestech kloubů, snižuje krevní tlak a působí jako prevence proti žaludečním vředům.
Celer se doporučuje používat nejlépe v čerstvém stavu – například nastrouhaný do salátů či pomazánek. Další možností je pití celerové šťávy, jež zvyšuje naši celkovou obranyschopnost. Povařený celer pak dáváme do polévek, omáček nebo jako přílohu k masu. Známé je použití celeru jako koření, a to především čerstvé či sušené nadzemní části rostliny.
Recept na celerovou krémovou polévku je ZDE
Recept na celerový salát naleznete ZDE
Recept na salát s jablky a ořechy máme ZDE
Recept na celerovou kaši přinášíme ZDE