Pažitka, petrželka, bazalka, tymián, rozmarýn, libeček, dobromysl, šalvěj, meduňka, máta, levandule nebo třeba saturejka.
Lístky petrželky a pažitky si na zimu nejsnadněji zajistíme tak, že vyryjeme část trsu ze záhonu, sestřihneme a zasadíme do květináče. Obdobně to můžeme udělat i s malým bulvovým celerem. Brzy vyraší znovu.
Jiná možnost je využití odřezku horní části petržele a celeru (jak bulvového, tak naťového). Vložíme ho do misky s vodou, necháme na světle a za pár dnů nám z něj začne rašit nať nová. Vodu pravidelně vyměňujeme.
Vypěstovat si doma řeřichu může každý, dokonce k tomu nepotřebuje květináč. Zcela postačí obyčejná vata, kterou rozprostřeme na talíř nebo tácek, pořádně navlhčíme a umístíme na okenní parapet s dostatkem světla. Na vatu pak rovnoměrně nasypeme semínka a každý den rosíme vodou tak, aby vata zůstala vydatně provlhčená. Sklízet můžeme už za týden.
Bylinky v květináčích nabízené v potravinových obchodech jsou určené k přímé spotřebě, nikoli k dalšímu pěstování. Pěstují se ve sklenících tak, že v nádobě roste často několik desítek rostlinek. Uchovat je doma bývá problém. Semenáčky nejsou dostatečně pevné a otužilé, aby vydržely podmínky bytu.
Na bazalku ale můžeme vyzrát: z rostliny zakoupené v obchodě si uštípneme malé stonky i s listy a umístíme je do sklenice s vodou. Bazalka brzy pustí kořeny, a když ji pak zasadíme, vypěstujeme si nové, odolnější rostliny.
× 250 g měkkého tvarohu × 75 g másla × sůl × 1 lžička drceného kmínu × 1 lžička mleté sladké papriky × 2–3 lžíce mléka nebo smetany na vaření × ½ cibule nakrájená nadrobno × tmavý chléb × hrst nakrájené pažitky
Tvaroh rozmícháme se změklým máslem, solí a kořením dohladka. Zjemníme mlékem či smetanou, vmícháme cibuli. Pomazánkou natřeme plátek chleba, posypeme pažitkou.
× 6 lžic olivového oleje × 1 stroužek česneku × 50 g listů bazalky (nebo řeřichy či petrželky) × 25 g parmazánu (nebo jiného sýru tohoto typu) × 1 lžíce piniových oříšků × sůl
Do mixéru dáme bylinky, olej, česnek, trochu soli a oříšky, mixujeme, až vznikne pyré. Pak směs přendáme do mísy, kde ji smícháme se strouhaným parmazánem. Jakmile je pesto hotové, naplníme ho do uzavíratelných sklenic. V lednici vydrží dlouho. Podává se zejména zamíchané do těstovin, ale hodí se i do salátů, lasagní, můžeme jím naplnit jarní závitky, šneky z listového těsta apod.
× 100 g bulguru × citronová kůra × 1 menší salátová okurka × 4 tvrdá rajčata × 1 menší červená cibule nasekaná najemno × 6 jarních cibulek nakrájených nadrobno × hrst petrželky × hrst máty × 1 lžička mletého římského kmínu × špetka mletého pepře × špetka mletého koriandru × 130 ml extra panenského olivového oleje × 2 lžíce citronové šťávy × špetka soli
Bulgur uvaříme podle návodu. Okurku a rajčata zbavíme semínek a nakrájíme nadrobno. Poté vložíme do mísy, přidáme cibuli, bylinky, citronovou kůru, koření, sůl, uvařený a vychlazený bulgur, zalijeme olejem a citronovou šťávou. Necháme alespoň hodinu odležet v chladu.