Yzop pochází z okolí Středozemního moře. Zahraniční kuchyně toto koření a léčivku používají častěji, u nás je použití zřídkavé a to jak v čerstvém nebo sušeném stavu. Yzopem se koření a ochucují hlavně bramborová jídla, pokrmy zeleninové (například celerové či petrželové), masové a rybí saláty. Vynikající je i nakládání masa. Jeho éterické oleje používá konzervárenský a likérnický průmysl.
Yzop lékařský zmírňuje kašel, zvyšuje krevní tlak, odstraňuje astmaticko – katarové záležitosti, uvolňuje nadýmání střev, posiluje žaludek a snižuje pocení.
300 g mrkve, 1 menší červená řepa, 2 kedlubny, 1 l masového vývaru, 4 lžíce olivového oleje, trochu vinného octa, hrst čerstvě natrhaného yzopu lékařského, sůl, 4 lžíce majonézy, 1 vařené vejce na ozdobu
Mrkev, řepu a kedluben nakrájíme na tenké plátky a v masovém vývaru uvaříme doměkka. Uvařené přecedíme a po vychladnutí přidáme olivový olej, vinný ocet (podle chuti) a osolíme. Dále přidáme pokrájený yzop lékařský a promícháme s majonézou. Necháme proležet asi 2 hodiny v ledničce. Při servírování ho ozdobíme na kolečka pokrájeným na tvrdo uvařeným vejcem. Podáváme s čerstvým pečivem.
Můžeme ji pěstovat na našich zahrádkách a při rozdrcení v prstech ruky nám připomene citrónovou vůni. List se používá nejčastěji v čerstvém stavu, ale též sušený, na kořenění ovocných polévek, salátů, omáček, houbových pokrmů, jídel z drůbeže a zvěřiny a též k nakládání zeleniny. S meduňkou lékařskou lze připravit kořeněný rostlinný ocet a dává se do dietních jídel.
V léčitelství se používá na posilnění srdce, uvolnění křečí, k vyvolání chuti do jídla, při poruchách trávení, nespavosti a při vysokém krevním tlaku.
½ hlávky bílé kapusty, 1 mrkev, 1 svazek ředkviček, 1 malá cibule, olivový olej, sůl, hrst čerstvě natrhané meduňky lékařské
Bílou kapustu, mrkev a ředkvičky nastrouháme, osolíme, promícháme. Přimícháme nadrobno pokrájenou cibuli. Dáme na salátovou mísu, kde pokropíme olivovým olejem. Na závěr salát posypeme meduňkou lékařskou a podáváme s čerstvým pečivem.