Bulgur má vysokou výživnou hodnotu. Obsahuje bílkoviny, sacharidy, vlákninu, vitamíny (z nich především vitamín A) a minerály (fosfor, železo, hořčík). Vzhledem k nízkému obsahu tuku se bulgur hodí i pro přípravu dietních pokrmů. Bulgur dále podporuje zdraví střev a působí blahodárně na naši nervovou soustavu.
Bulgur seženete buď v obchodech se zdravou výživou nebo dnes již i v klasickém obchodě (nejčastěji mezi luštěninami nebo u rýží).
Bulgur je vhodný do stejných receptů, kde je pro nás obvyklá rýže nebo kuskus. Nejznámějším je jeho použití v libanonském salátu tabbouleh. Dále bulgur můžeme přidávat do nádivek, karbanátků, masitých nebo zeleninových jídel nebo jej použít jako zavářku do polévek. Servíruje se také jako příloha k masům, rybám apod.
Jednou z možností, jak bulgur připravit ke konzumaci, je nechat jej pouze nabobtnat. Tímto způsobem si navíc uchová si veškeré živiny. Nabobtnání se provádí tak, že bulgur namočíme do vody na zhruba jednu hodinu a poté vodu slijeme.
Další možností je vařit bulgur zalitý tronásobným množstvím osolené vody (poměr bulgur:voda = 1:3). Vaříme jej buď po dobu 12 minut nebo pouze 5 minut a necháme jej pod pokličkou “dojít” (jako například rýži).
Recept na bulgur se zeleninou máme ZDE
Recept na mátový bulgur naleznete ZDE
Recept na bulgurové placičky s nachází ZDE