Dužina i slupka broskví obsahují mnoho rostlinného barviva – karotenu. Ten chrání nejen broskve samotné (proti hmyzu, bakteriím a různým houbám), ale i náš organismus. Broskve jsou typické antistresové ovoce. Vysoký obsah niacinu (vitamin B3) ve spojení s hořčíkem, selenem a zinkem zlepšuje náladu, potlačuje vnitřní neklid a nervozitu. Jsou mírně projímavé a močopudné a mají podpůrný léčebný vliv při bronchitidách, kašli a astmatu.
Pokud je to možné, dáváme přednost tuzemským plodům, které dozrávají na stromech a jsou čerstvě sklizeny. Importované se totiž často dovážejí v nezralém stavu a dozrávají uměle, takže obsahují menší množství vitamínů.
Dají se skladovat jen po krátkou dobu, a proto bychom je měli rychle zkonzumovat. Před jídlem vždy plody důkladně omyjeme. Při větší spotřebě (hlavně u dětí) je vhodné oloupat slupku, která v sobě může obsahovat případné jedovaté látky. Půjde to poměrně snadno, když předtím spaříme ovoce vroucí vodou.
Broskve se hodí do všech ovocných salátů, müsli, kompotů, mléčné rýže i rýžového nákypu. Především však z nich připravíme výtečné dezerty a zmrzlinu. Můžeme je též naložit do alkoholu nebo zpracovat na čatní.
Recept na broskvový koláč jsme pro vás připravili ZDE
Recept na broskvový ledový čaj je ZDE
Recept na broskvové smoothie (nápoj) najdete ZDE
Recept na broskvový džem se skořicí jsme dali ZDE
Recept na grilované broskve se nachází ZDE