Borůvky, odborným názvem brusnice borůvka, patří mezi léčivé rostliny. Rostou na nízkých rozvětvených keřících, které nazýváme borůvčí.
Borůvku si jistě nemusíme nijak zvlášť popisovat. Snad každému se vybaví drobné bobule modré až fialové barvy.
Rostou v některých typech lesa, ale také na pasekách či vřesovištích. Daří se jim v kyselejší, méně výživné půdě. Nevyhovuje jim sucho.
Borůvky jsou nejen chutné, ať už samotné nebo v různých jídlech, ale obsahují také mnoho zdraví prospěšných látek. Mají v sobě velké množství antioxidantů, které chrání organismus před volnými radikály. Působí tak preventivně proti různým nemocím.
Kromě toho ještě borůvky obsahují bioflavonoidy, karotenoidy, provitamín A, vitamín C, vitamíny skupiny B, ovocné cukry atd. Borůvky mají pozitivní vliv na zažívání. Pomáhají při různých střevních onemocnění a také dobře působí na záněty močových cest, celkově zlepšují imunitu, jsou vhodné proti infekcím, snižují hladinu cholesterolu a tuku v krvi.
Podporují i zrak, hlavně noční vidění, a pozitivní vliv mají i na psychiku.
Borůvky zrají v červnu až srpnu. Záleží na počasí a na konkrétní lokalitě. V čím větší nadmořské výšce chcete borůvky sbírat, tím déle si na ně počkáte. Přesné období se tedy nedá říci, takže nechcete-li sezónu borůvek promeškat, zajděte si občas do lesa a zkontrolujte jejich stav.
Zralé borůvky lze sbírat ručně či „česačkou“, se kterou je sběr rychlejší, ovšem méně šetrný ke keři.
I vy se chystáte do lesa na borůvky? Dejte si pozor na klíšťata. Mějte do lesa oblečení s dlouhými nohavicemi i rukávy. Možnou ochranou jsou také repelenty proti klíšťatům.