Zdravý životní styl

Artyčoky regenerují játra a žlučník

Naše prababičky znaly mnoho druhů zeleniny, na níž se časem jaksi pozapomnělo. Příkladem mohou být artyčoky, které se podávaly třeba dušené na másle nebo plněné nádivkou z telecího masa a bílého vína. Dnes navíc poznáváme, jak moc jsou artyčoky zdravé.

Historie této pochoutkové a také dietní zeleniny sahá až do doby pyramid, protože v té době byly v Egyptě oblíbeným pokrmem. Stejně tak si na nich pochutnávali staří Řekové a Římané.

Artyčok je vytrvalá rostlina, která dorůstá až do výšky 150 centimetrů a svým tvarem se podobá bodláku. Artyčoky se pěstují v několika druzích, které se liší velikostí, tvarem i barvou (existují fialové, zelené a bílé). Začaly se pěstovat v 15. století na Sicílii a dodnes jsou nejvíce rozšířené kolem Středozemního moře (ve Španělsku, Francii a Itálii).

Proč jsou artyčoky zdravé?

Artyčoky jsou skutečně cennou zeleninou. Obsahují hořčiny, enzymy, třísloviny, značné množství vitamínů A a B, vlákninu a řadu dalších zdraví prospěšných látek. Artyčoky podporují produkci žluče v játrech a působí na vyprazdňování žlučníku, což je výborné pro léčbu poruch trávení. Dále brání jaterní buňky a bojují proti různým nemocem jater.

Je také dokázáno, že artyčoky snižují obsah cholesterolu v krvi a upravují hladinu cukru – jsou proto velice vhodné pro diabetiky. Další jejich léčebný účinek spočívá v jejich čistícím a detoxikačním efektu a tudíž by je měli do svého jídelníčku zařazovat lidé s onemocněním dnou. V neposlední řadě artyčoky bojují proti plynatosti, zmírňují bolesti břicha a prospívají naší pokožce.

Artyčoky v kuchyni

Ke kuchyňské úpravě se používají nerozkvetlá poupata artyčoků nebo jen květní lůžka. Artyčoky se nejprve omyjí ve vodě, do níž jsme přidali trochu octa. K přípravě pokrmů se od květního úboru odkrojí stonek a odstříhají se špičky zákrovních lístků a spodní ztvrdlé listy. Dále artyčoky vaříme ve slané vodě (30 až 40 minut) a po uvaření odstraníme vidličkou ze středu zárodky květů.

Z artyčoků můžeme připravit například krémovou polévku s máslovou jíškou a mlékem, podávají se jako předkrmy přelité omáčkou s majonézou nebo i plněné jako hlavní pokrm, jako saláty a podobně.

Náš tip: Florentské artyčoky

4 artyčoky, 200 g listového špenátu, 30 g másla, 2 dl bešamelové omáčky, 1 vejce, 8 koleček citronu, 50 g strouhaného parmazánu (nebo jiného tvrdého sýra), sůl a muškátový oříšek

Očištěné artyčoky vložíme vždy mezi dvě kolečka citronu, ovážeme nití a uvaříme v osolené vodě. Pak je zbavíme citronu a nití a očistíme. Špenátové listy nahrubo nasekáme, podusíme na másle doměkka, okořeníme muškátovým oříškem a osolíme. Artyčoky naplníme špenátem, přelijeme bešamelovou omáčkou s rozšlehaným vejcem, zasypeme strouhaným sýrem a zapečeme v troubě.

Náš tip: Artyčokový salát

6 uvařených artyčoků, 1 malá salátová okurka, 1 až 2 červené papriky, 4 lžíce olivového oleje, 2 lžíce vinného octa, špetka cukru, 1 stroužek drceného česneku, sůl, 1 strouhaná cibule, 2 lžíce rozsekané petrželky, 2 lžíce nasekané pažitky a 2 lžíce dalších čerstvých bylinek (bazalky, oregana, tymiánu)

Uvařené artyčoky drobně pokrájíme, stejně tak okurku a papriky. Z oleje, octa, bylinek a ostatních přísad umícháme marinádu a přelijeme jí zeleninu. Salát podáváme vychlazený, s čerstvým pečivem.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB