Zdravý životní styl

Arnika léčí pohmožděniny

Arnika je poměrně vzácná bylinka – navíc u nás přísně chráněná. Arnika snižuje srážlivost krve (resp. uvolňuje krevní sraženiny) a zároveň podporuje tvorbu nové krve, a proto je užívaná na pohmožděniny, otoky, výrony, krevní podlitiny, proleženiny, natržené svaly nebo záněty kostí.

Arnika horská (Arnica montana) je vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a žlutým až žlutooranžovým květem. U nás roste hlavně v hornatějších polohách na pastvinách, loukách či v rašelinných lesích. Arniku lze ale také úspěšně pěstovat i na zahradě, kde potřebuje kyselou půdu (zakoupit ji můžete například v Krakonošově zahradnictví v Jilemnici).

Jak arniku sbírat?

Z Arniky používáme květ i oddenek, ale od sběru oddenku se upustilo právě pro ohroženost rostliny. Květy sbíráme vždy před rozkvětem (arnika kvete od června do srpna) a sušíme je nejlépe uměle při 40 stupních (květ si tak zachová barvu).

Proč je arnika léčivá?

Arnika má protizánětlivé a antiseptické účinky, snižuje srážlivost krve (resp. uvolňuje krevní sraženiny). Arnika zároveň podporuje tvorbu krve, a proto je vhodná při chudokrevnosti. Rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh. Pomáhá při křečových žilách, kornatění cév a revmatických chorobách. Dále se používá při srdečních křečích, při arterioskleróze, při svalových bolestech a když se člověk cítí unavený – celé generace horských vůdců ve Švýcarsku žvýkaly lístky arniky jako prevenci proti únavě při horských výstupech.

Vnitřně se používá pro povzbuzení činnosti žaludeční a střevní sliznice. Dále se vnitřně arnika užívá při bronchitidě, arterioskleróze, koronární insuficienci a anginozních bolestech. Je možné ji použít při záchvatech anginy pectoris, při poškození myokardu, ale jen na radu lékaře.

Zevně se nálev používá na obklady – při zánětech, otocích, při svalovém revmatismu nebo kloubních potížích. Na těžké pohmožděniny, zmodralé krevní podlitiny, proleženiny a zčernalé nehty je to nejlepší lék. Při těchto úrazech čím dříve přiložíme arniku, tím rychleji dokáže rozehnat krevní sraženiny. Výborně také pomáhá při svalových bolestech a zároveň ji přikládáme na natržené svaly, otoky, záněty kostí a také na ochrnuté končetiny po mrtvici.

Pozor na předávkování!

Při požití ve velkém množství nebo při zevní aplikaci v silné koncentraci může arnika vyvolat podráždění zažívacího traktu, kožní vyrážky (až puchýře), prudké bolesti hlavy, utlumení krevního oběhu, dýchání a teploty.

Náš tip: Arniková tinktura

Potřebujeme: čerstvé květy arniky, alkohol (např. slivovice 70%) – v poměru 1:5

Natrhané květy arniky vložíme do sklenice a zalijeme alkoholem. Každý den protřepáváme – po dobu asi 1 měsíce. Poté tinkturu přecedíme a přelijeme do lahve.

Tinkturu používáme buď zevně na obklady, kdy rozmícháme 1 lžičku tinktury ve 100 ml převařené vody, do této směsi namočíme bavlněný hadřík a volně přikládáme na pohmožděniny, natržené svaly nebo oteklé nohy. Obklad měníme každých 20 minut asi po dobu 2 hodin, 2 až 3x denně. Pozor! Opět platí, že koncentrovaná arniková tinktura je toxická! Nedáváme ji proto ani na otevřené rány.

Při vnitřním použití arnikové tinktury je dávkování 5 až 10 kapek tinktury zředěných v poháru vody. Pijeme 3x denně. Ani zde nesmíme překračovat uvedené dávkování.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB