Antioxidanty jsou vitamíny, minerály a další chemické látky, které pomáhají chránit buňky před škodlivými látkami vznikajícími při metabolismu.
Oxidace je normálním chemickým procesem v našem těle, při němž se vytváří nestabilní molekuly známé spíše jako volné radikály. Ty jsou v malém množství pro organismus potřebné, protože hrají důležitou roli v buněčných procesech. Jejich nadbytek ovšem může vést k poškození buněk a narušení jejich správné funkce. Tento proces se označuje také jako „oxidační stres“. Antioxidanty tomuto oxidačnímu stresu zabraňují.
Antioxidanty lze příjímat buď z přirozených zdrojů (potravy), nebo synteticky (potravinových doplňků). Kromě toho se regulovaně přidávají také do potravin (např. oleje, maso a masné výrobky, sušené ovoce aj.) – prodlužují totiž jejich trvanlivost, zabraňují žluknutí tuků i ztrátě barvy.
Konzumace potravin bohatých na některé antioxidanty se osvědčila jako prevence proti rozvoji ischemické choroby srdeční, mrtvici, některým druhům rakoviny i nemocem, které souvisí se stárnutím organismu.
Mnohé druhy antioxidantů jsou našemu tělu vlastní (např. koenzym Q, melatonin, nikotinamid), jiné je třeba doplňovat z potravy.
Celosvětově prováděné výzkumy ukazují, že potraviny bohaté na antioxidanty, jako jsou ovoce, zelenina, luštěniny a obiloviny mají na naše zdraví celkově pozitivní dopad.
Je třeba mít na paměti, že velké množství zdraví prospěšných látek se znehodnocuje tepelnou úpravou. Platí to např. pro vitamín E v kvalitních rostlinných olejích.
Některé antioxidanty jsou rozpustné ve vodě, jiné v tucích, proto se opět dostáváme k nutnosti pestré a vyvážené stravy.
Odpírat si však nemusíte ani kávu, čaj, kakao nebo čokoládu. U poslední jmenované pochoutky platí, že čím větší je podíl kakaového prášku, tím vyšší je také množství tělu prospěšných látek.