Ananas pomáhá při průjmových onemocněních a střevních poruchách, pomáhá při slunečním úžehu, zvyšuje stav bílkovin v těle, odstraňuje stařecké a pigmentové skvrny a ulevuje slinivce břišní. Toto exotické ovoce obsahuje kromě biotinu a vitamínů E a B12 i všechny ostatní vitamíny a mnoho dalších minerálních látek a stopových prvků.
Nejdůležitější látkou obsaženou v tomto ovoci je ale bromelain. Tento enzym štěpí v našem těle bílkoviny na aminokyseliny, ve střevech ničí cizopasné látky, brání srážení krve a tím zlepšuje prokrvování, snižuje krevní tlak a přispívá k rozpouštění usazenin na stěnách cév. Bromelain rovněž působí protizánětlivě, uvolňuje svalové napětí a lokální svalové křeče.
Tmavé plody jsou jakostnější, zelené plody naopak nezralé, proto kupujeme pouze zralé plody. Při zpracování nejprve odřízneme horní růžici listů, odkrojíme šupinovitou kůru, plod rozkrojíme po délce a vyjmeme zdřevnatělou střední část. Takto získanou dužninu můžeme hned konzumovat nebo dále zpracovávat. Nikdy však nenecháváme ananas delší dobu ležet doma.
Ananas podáváme jako ovocný salát, součást dezertů, můžeme jím doplňovat zeleninové pokrmy nebo grilované pochutiny. Výborně doplňuje pokrmy, v nichž je použito kuřecí maso. Ananasová šťáva je chutná jak samotná, tak jako součást různých koktejlů.
Recept na lososové špízy s ananasem naleznete ZDE
Recept na grilovaný ananas s kuřecím masem se nachází ZDE
Recept na pizzu se šunkou a ananasem (Pizza Hawai) je ZDE
Recept na havajský toast s ananasem máme ZDE
Recept na domácí ananasový džus se ukrývá ZDE
Recept na koktejl Piňa Colada jsme připravili ZDE
Recept na ananasovo-banánový nápoj (smoothie) máme ZDE
Recept na tvarohovou buchtu s ananasem naleznete ZDE