Amarantu se přezdívá také laskavec, sloní ucho či nepravá obilovina. Jeho konzumaci je možné dohledat už v kuchyni starých Aztéků, kteří jeho listy upravovali jako zeleninu a z rozemletých semen vyráběli mouku.
Také v moderní kuchyni má amarant všestranné zastoupení. Nejčastěji ho nalezneme ve směsích snídaňových cereálií či v kaších, oblíbený je amarantový chléb, naklíčená semena skvěle doplní zeleninové saláty i polévky.
Nejjednodušší zpracování je připravit amarant jako přílohu namísto rýže či kuskusu. Pokud potřebujete zdravou potravinu do jídelníčku vpravit ostatním strávníkům nenápadně, přidejte ji k zelenině či k masu a vytvořte z něj zdravé placičky.
Netradiční pochoutky docílíte, když amarantová semena necháte opražit na suché pánvi. Semínka vlivem horka puknou stejně jako kukuřice.
Typické je používání amarantových semínek v raw kuchyni (tzv. živá strava, která neprošla tepelnou úpravou). Připravit z nich můžete sladké i slané tyčinky či sušenky.
Odborníci na výživu amarant doporučují zejména pro vysoký obsah kvalitních bílkovin, především lysinu a kyseliny olejové a linolové, které v těle zpomalují proces stárnutí a fungují jako prevence před poškozením kloubů a chrupavek. Lysin usnadňuje vstřebávání vápníku, zvyšuje tvorbu svalové hmoty, usnadňuje boj s nejrůznějšími virózami a zvyšuje tvorbu kolagenu, čímž tělo chrání a snižuje riziko zranění pohybového aparátu. Doporučuje se také při léčbě oparů!
Amarant je významný i pro nezanedbatelný obsah skvalenu bránícího nadbytečné tvorbě cholesterolu v krvi. Pro vysoký obsah vitamínu B3 se doporučuje při poruchách metabolismu, ale i při kožních problémech.
40 g amarantu, 200 ml mléka, hrst semínek (dýňová, slunečnicová, konopná, sezamová aj.), hrst chia semínek, vanilkový extrakt, 1 lžíce javorového sirupu, ovoce a ořechy dle chuti na ozdobu
Amarant uvaříme v mléce s vanilkovým extraktem doměkka (asi 20 minut) do konzistence kaše, během vaření pravidelně mícháme. Odstavíme z tepla, přidáme javorový sirup, semínka a servírujeme v miskách ozdobené ořechy a čerstvým ovocem.
1/4 šálku medu, 1 šálek cukru, špetka soli, 1 lžíce másla, 2 lžíce vody, 1 lžička vanilkového extraktu, 1/2 šálku nesolených loupaných arašídů, 1/4 šálku opražených dýňových semínek, 1/4 šálku piniových semínek, hrst sekaných brusinek nebo rozinek, 2 lžíce amarantových semínek
Med, sůl, cukr, vodu a máslo svaříme v menším hrnci, abychom vytvořili kompaktní směs. Přidáme směs oříšků, semínek a brusinek, promícháme a zvolna vaříme, dokud sirup nezíská zlatavou barvu. Hotovou směsí plníme formičky a necháme vychladit na pokojovou teplotu. Můžeme také rozprostřít jako plát, nechat vychladit a nakrájet na jednotlivé porce.