Karpální tunel představuje úzký průchod mezi předloktím a dlaní ohraničený karpálními kostmi a vazy. Prochází jím nervy, cévy a šlachy, které ovládají prsty. Při útlaku nervu v této oblasti dochází k bolestivému stavu nazývanému syndrom karpálního tunelu.
Obvykle se mluví o tom, že „karpál zlobí“ toho, kdo se hodně věnuje počítačům, a tedy má při práci s myší nebo klávesnicí nepřirozený sklon zápěstí. Problémy s karpálním tunelem však může způsobit i práce s vibračními nástroji, jako je bruska, příklepová vrtačka, motorová pila, pneumatické kladivo apod. Na tu otravnou bolest si stěžují i řidiči, skladníci, pracovníci u montážních pásů, maminky, které často zvedají své děti, lidé, kteří se pohybují s pomocí francouzských holí. Pozor by si ovšem měli dát také ti, kdo pravidelně hrají na hudební nástroje (zejména strunné), nebo dokonce ti, kdo denně hojně razítkují.
Potíže začínají i v přechodu, těhotenství, při obezitě nebo se mohou projevit po zlomenině, popálení či v důsledku infekce. Statisticky je spočítáno, že se během života syndrom karpálního tunelu vyskytuje až u 4 % populace, 4× častěji u žen než u mužů.
Sevřeme ruce v pěst s palcem uvnitř. Natáhneme paže před sebe a střídavě uvolňujeme prsty z pěstí ven a vracíme je dovnitř. Cvik opakujeme 15×.
Natáhneme paže před sebe, ruce dáme v pěst, palce jsou natažené. Kýváme zápěstími směrem dolů a zpět, ramena udržujeme uvolněná.
Opět mezi sebou propleteme prsty, ruce pak dlaněmi přiložíme zezadu na hlavu. Lokty vytáhneme směrem ven a uvolníme ramena. Chodidla pevně ukotvíme do země a stehenní kosti tlačíme do židle. Šíji jemně vytahujeme vzhůru. Trup vytočíme doleva, pak doprava.
Zvedneme pravou paži do výšky ramene. Natočíme pravou dlaň ven od těla. Natáhneme prsty pravé ruky směrem k pravému předloktí a nakloníme hlavu k levému rameni. Zadržíme dech na tři sekundy a uvolníme se. Opakujeme 3×, pak vyměníme strany.
Při přetrvávání a zhoršení obtíží bývá někdy namístě operační řešení. Jedná se o rozsahem nevelký výkon, prováděný obvykle v místním znecitlivění, během něhož operatér z krátkého řezu v patě dlaně protne pevný zápěstní vaz a uvolní tlak v zápěstní úžině. K nervu se dostane opět dost krve s kyslíkem a výživou. Ihned po operaci přestane ruka brnět. Další obtíže ustupují i několik měsíců v závislosti na hojení nervu. Někdy je však nutná další operace, při níž se provede rekonstrukce pohybu palce do opozice.